Notowania

po
12.07.2010 11:59

"Nowa KRRiT powinna szybko usunąć zarządy mediów"

Andrzej Halicki z PO zapowiada, że jego partia w Sejmie nie zgłosi kandydatów do nowej Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

[aktualizacja: 13:03]

Platforma Obywatelska nie będzie zgłaszać kandydatów do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji - poinformował rzecznik klubuAndrzej Halicki.

Do 15 lipca Sejm ma czas składanie propozycji personalnych. Platforma zapowiada, że ustosunkuje się do zaproponowanych przez inne kluby kandydatur po wyborze nowego przewodniczącego klubu - czyli podczas przyszłotygodniowego posiedzenia Sejmu.

Poseł Halicki zapowiada, że tu kluczem dla poparcia będą względy merytoryczne. Halicki podkreśla, że PO wesprze budowę pluralistycznej Rady, która - według niego - powinna jak najszybciej doprowadzić do zakończenia działalności obecnych zarządów mediów publicznych.

POSŁUCHAJ POSŁA PO:


KRRiT została rozwiązana po tym, jak Sejm, Senat i pełniący obowiązki głowy państwaBronisław Komorowskiodrzucili sprawozdanie z działalności Rady.

Na razie wiadomo, że w KRRiT zasiądzie Jan Dworak i Krzysztof Luft. Obie propozycje pochodzą od Komorowskiego, który przed rezygnacją z mandatu poselskiego wręczył nominacje.

Lewica ma kandydatów: Piwowar i Graboś

- _ Klub Lewicy zgłosi jako kandydatów do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Bogusława Piwowara i Witold Grabosia _ - zapowiada wiceszef klubu Marek Wikiński.

Graboś przebywa we Francji i podpisze zgodę na kandydowanie dopiero w czwartek wieczorem.

Kluby sejmowe mają czas na zgłaszanie kandydatów na dwóch członków KRRiT - wybieranych przez Sejm - do czwartku 15 lipca.

Graboś zasiadał już w Krajowej Radzie - w latach 1995-2001 był jej wiceprzewodniczącym. W latach 2002-2006 był prezesem nieistniejącego już Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty. W latach 1993-1997 był senatorem SLD.

Również Piwowar - dziennikarz, wiceprezes Business Centre Club, od roku zasiadający w radzie nadzorczej TVP - pracował też już w przeszłości w KRRiT - był dyrektorem Departamentu Reklamy.

W skład KRRiT wchodzi pięciu członków powoływanych: dwóch przez Sejm, jeden przez Senat i dwóch przez prezydenta, spośród osób wyróżniających się wiedzą i doświadczeniem w zakresie środków społecznego przekazu.

Raporty Money.pl
*TVP zarobi o 20 mln zł mniej. Dobije ją kampania wyborcza * Gdyby komitety wyborcze kandydatów na prezydenta musiały wykupić spoty reklamowe w telewizji publicznej, zapłaciłyby za nie prawie 20 milionów złotych. To jedna piąta spodziewanych w tym roku wpływów TVP z abonamentu. Dostaną je jednak za darmo. To jednak nie jedyne zmartwienie prezesa Romualda Orła - nawet bez kampanii wyborczej TVP stoi nad przepaścią finansową.
*Będą błagać o pieniądze na media publiczne * Media publiczne pozyskają w 2010 z abonamentu mniej niż 400 milionów złotych.To spadek o 60 procent. - Tak radykalnego spadku nie jest w stanie przeżyć żadna firma na rynku - ocenia przewodniczący KRRiT Witold Kołodziejski. Dlatego powstał medialny sztab kryzysowy. Będzie błagał rząd o pieniądze, a Polaków o płacenie abonamentu.
*To już koniec publicznych mediów? * Wyrok TK zwolnił z obowiązku płacenia abonamentu radiowo-telewizyjnego co najmniej 4 i pół miliona osób.
*Polacy są winni radiu i TVP 3,5 mld zł * Gdyby wszyscy Polacy zapłacili zaległy abonament, TVP miałaby dość pieniędzy na prawie 3 tysiące odcinków Gwiazd tańczących na lodzie.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Platforma odpiera zarzuty: _ Nie chcemy upolitycznić mediów _ ]( http://news.money.pl/artykul/platforma;odpiera;zarzuty;nie;chcemy;upolitycznic;mediow,71,0,642887.html )
Tagi: po, wiadomości, gospodarka, najważniejsze
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz