Notowania

tablica
15.08.2010 10:32

Nowa tablica pamięci ofiar katastrofy pod Smoleńskiem

Płyta została umieszczona w Katedrze Polowej w Warszawie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Grzegorz Jakubowski)

*Płyta została wmurowana w Katedrze Polowej w Warszawie. Wcześniej odprawiona została tam msza św. z okazji święta Wojska Polskiego. *

Tablicę ufundowała Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa; umieszczono ją w kruchcie Kaplicy Katyńskiej. Jak informuje TVN24, znajdują się na niej nazwiska 96 osób, które zginęły 10 kwietnia pod Smoleńskiem, daty urodzenia oraz stanowiska, jakie zajmowali. Po lewej stronie umieszczonej za szkłem urny - w której znajduje się ziemia z miejsca katastrofy - jest napis: _ Pamięci 96 ofiar katastrofy pod Smoleńskiem 10.04.2010 _. Natomiast po prawej: _ Polskiej delegacji udającej się na obchody 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej _.

Tymczasem nadal trwa spor o sposób upamiętnienia ofiar przed Pałacem Prezydenckim, gdzie nadal stoi przyniesiony w czasie żałoby narodowej krzyż. Jak informuje Onet.pl, zawiązał się społeczny komitet na rzecz budowy pomnika Lecha Kaczyńskiego i pozostałych 95 ofiar katastrofy.

W komunikacie komitetu jego członkowie postulują, aby monument wznieść naprzeciw kościoła Karmelitów na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie, a na miejscu krzyża umieścić tablicę pamiątkową.

Znacznych rozmiarów tablica ma upamiętniać miejsce, w którym _ modliły się setki tysięcy Polaków _. Z kolei projekt pomnika ma zostać wyłoniony w planowanym konkursie. Na liście poparcia dla komitetu można odnaleźć prawie 200 nazwisk osób ze świata nauki, kultury i polityki.

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* [ We wrześniu duże obchody rocznicy tragedii smoleńskiej? ]( http://news.money.pl/artykul/we;wrzesniu;duze;obchody;rocznicy;tragedii;smolenskiej,26,0,654362.html )
* [ Kaczyński żałuje, że nie poszedł na całość ]( http://news.money.pl/artykul/kaczynski;zaluje;ze;nie;poszedl;na;calosc,45,0,655661.html )
* [ Policja znowu interweniowała pod **krzyżem** ]( http://news.money.pl/artykul/policja;znowu;interweniowala;pod;krzyzem,216,0,655576.html )
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
Tagi: tablica, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz