Notowania

wiadomości
28.03.2011 10:51

Nowa Wałowa furtką dla Młodego Miasta

Jesienią ruszy budowa Nowej Wałowej w Gdańsku. Przedstawiciele duńskiego dewelopera - BPTO mają już pozwolenie na budowę I odcinka trasy. Tym samym otwarty zostanie największy plac budowy w tej części Europy.

Podziel się
Dodaj komentarz

Przetarg na budowę Nowej Wałowej wygrała duńska firma BPTO. Inwestycja została podzielona na dwa etapy. W pierwszym - powstanie tzw. "Mała pętla" - na odcinku od ul. Rybaki Górne do istniejącej bramy Stoczni Gdańskiej nr 2 (ul. Nowomiejska ). W drugim etapie - wykonawca zajmie się odcinkiem od "Bramy Oliwskiej" do ul. Nowomiejskiej. Czytaj także: Młode miasto za 3 lata? Ta inwestycja jest najważniejsza dla tej części miasta. Dlaczego? - Budowa Nowej Wałowej to inwestycja kluczowa dla Młodego Miasta. Zbudowanie tzw. ramy komunikacyjnej jest warunkiem rozpoczęcia inwestycji dotyczących zagospodarowania terenów po byłej Stoczni Gdańskiej (tj. budowa budynków biurowych, usługowych, mieszkalnych). Tak stanowią zapisy w planie zagospodarowania przestrzennego - mówi Magdalena Kuczyńska z Biura Prasowego UM Gdańska. - Miasto potrzebuje tej ulicy i bardzo na nią czeka. Dopóki nie zostanie wybudowany węzeł komunikacyjny, budynki nie otrzymają pozwolenia na użytkowanie. A przypomnijmy, że na 750 tys. metrach kwadr. ma
powstać prawie 3,5 tys. mieszkań oraz Centrum Handlowe Stocznia. To ostatnie ma być jeszcze raz takie, jak Galeria Bałtycka. Obok, BPTO chce wybudować co najmniej trzy 100-metrowe wysokościowce. Wzdłuż Motławy Duńczycy chcą stworzyć promenadę. W planach jest także otwarcie centrum konferencyjnego, restauracji, a nawet terminalu portowego. Czytaj także: Co wstrzymało budowę Nowej Wałowej w Gdańsku Jak przygotowywany będzie plac budowy? W wakacje rozpocznie się rozbiórka budynków, które stoją w rejonie planowanej drogi. Prace budowlane obejmą w I etapie powstanie tylko jednej nitki drogi, bez torowiska tramwajowego. Powstanie jeden wiadukt łukowy nad torami kolejowymi, z którego będzie się zjeżdżać estakadą. Stary wiadukt, tzw. "most żółty", który został zamknięty dla ruchu samochodowego, ma służyć jako kładka dla pieszych i rowerzystów. Z ulicy Jana z Kolna i Wałowej znikną pętle autobusowe. ZDiZ Gdańsk planuje utworzenie dużej pętli w pobliżu Placu Zebrań Ludowych.

Tagi: wiadomości
Źródło:
Polska The Times
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz