Notowania

koalicja po-psl
08.09.2014 20:30

Nowe rozdanie? Rozpoczęło się spotkanie koalicyjne

Jak bardzo spotkanie koalicji zwołane po wyborze Donalda Tuska na szefa RE odmieni rząd PO-PSL?

Podziel się
Dodaj komentarz
(Kancelaria Prezesa Rady Ministrów)

Spotkanie koalicji PO-PSL poświęcone jest nowej sytuacji politycznej po wyborze Donalda Tuska na szefa RE. Spotkanie to odbywa się w szerszym gronie polityków obu partii.

W spotkaniu udział wzięli m.in. szefowie PO i PSL: premier Donald Tusk i wicepremier Janusz Piechociński.

Szef klubu Jan Bury powiedział, że ze strony ludowców udział w rozmowach wzięli poza Piechocińskim: minister rolnictwa Marek Sawicki, minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz oraz wicemarszałek Sejmu Eugeniusz Grzeszczak. Sam Bury nie pojawił się na spotkaniu - miał wcześniej zaplanowaną wizytę na Śląsku.

Ze strony Platformy w spotkaniu uczestniczyła m.in. marszałek Sejmu Ewa Kopacz, sekretarz generalny partii Paweł Graś oraz szef klubu PO Rafał Grupiński.

Tematem rozmowy - jak powiedziała rzecznik rządu Małgorzata Kidawa-Błońska - to nowa sytuacja polityczna, która powstała po wyborze Donalda Tuska na szefa Rady Europejskiej. Tusk urząd ma objąć 1 grudnia.

Kidawa-Błońska pytana przez dziennikarzy, czy PSL utrzyma dotychczasowe resorty (gospodarkę, pracę i rolnictwo) w nowym rządzie, powiedziała: _ Z rozmów koalicyjnych (wynika), że Janusz Piechociński chciał zagwarantowania tych samych ministerstw dla swoich kolegów. Podejrzewam, że udział PSL będzie taki sam, jak do tej pory _.

Pytana, czy jest rozważany podział resortu infrastruktury i rozwoju na ministerstwo infrastruktury oraz na ministerstwo rozwoju regionalnego, rzecznik rządu powiedziała: _ To też jest temat do dyskusji, bo rok temu podjęto decyzję o scaleniu tych dwóch ministerstw, to zaczęło bardzo dobrze działać, minister Elżbieta Bieńkowska dokonała dużych zmian. Do rozdzielenia (resortów) potrzebne byłyby dodatkowe fundusze. Taką decyzję podejmie Ewa Kopacz po rozmowie ze swoimi ministrami _.

Kandydatką PO na nowego szefa rządu jest marszałek Sejmu Ewa Kopacz - w środę poparcia udzielił jej zarząd Platformy. Dziś prezydent Bronisław-Komorowski spotkał się z wicepremierem Januszem Piechocińskim. Szefowa prezydenckiego biura prasowego Joanna Trzaska-Wieczorek poinformowała, że prezydent uzyskał potwierdzenie, że Kopacz jest kandydatem koalicji większościowej na premiera.

Czytaj więcej w Money.pl
Piechociński będzie walczył o ministrów z PSL Szef Polskiego Stronnictwa Ludowego powiedział, że bez względu na to, kto zostanie premierem, ludowcy nie chcą wymieniać swoich ministrów.
Kopacz premierem, dymisja Tuska w przyszłym tygodniu? Marszałek Sejmu jest kandydatką PO na nowego premiera - wsparcia w tej sprawie udzielił jej wczoraj zarząd partii.
Kolalicja z PSL przetrwa? PO spokojna Platforma Obywatelska z dystansu obserwuje rozgrywki wewnątrz PSL-u.
Tagi: koalicja po-psl, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz