Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nowy gabinet Samarasa zaprzysiężony

0
Podziel się:

Wśród priorytetów premier wymienił uporanie się z bezrobociem, przyciągnięcie inwestycji i tworzenie miejsc pracy dla młodych ludzi, a także unikanie nowych przedsięwzięć oszczędnościowych.

Nowy gabinet Samarasa zaprzysiężony
(Xinhua/Photoshot/REPORTER)

Zreorganizowany gabinet konserwatywnego premiera Grecji Antonisa Samarasa został dziś zaprzysiężony. Samaras wskazał na konieczność energicznych działań w celu uzdrowienia gospodarki.

Wśród priorytetów premier wymienił uporanie się z bezrobociem, przyciągnięcie inwestycji i tworzenie miejsc pracy dla młodych ludzi, a także unikanie nowych przedsięwzięć oszczędnościowych.

Na pierwszym posiedzeniu nowego gabinetu wzywał członków rządu do szybkiego działania. Podkreślał, że _ nie wolno tracić ani minuty _ i że _ nakazem chwili jest ratowanie kraju _. _ Nie mamy wyboru, musimy odnieść sukces i jesteśmy zdeterminowani _ - powiedział Samaras.

W zamian za pożyczki, ratujące kraj przed bankructwem, Grecja zobowiązała się wobec międzynarodowych wierzycieli do znacznej redukcji wydatków publicznych oraz do podwyżek podatków. Rygorystyczne przedsięwzięcia oszczędnościowe zepchnęły jednak kraj w jeszcze głębszą recesję, a bezrobocie przekroczyło 27 proc.

Przeprowadzona wczoraj rekonstrukcja rządu była rezultatem wycofania się w ubiegłym tygodniu z trójpartyjnej koalicji umiarkowanie lewicowej partii Dimar (Demokratyczna Lewica). Decyzja była spowodowana wewnątrzpartyjnym sporem w sprawie zamknięcia publicznego radia i telewizji ERT.

Szefem MSZ i wicepremierem został przywódca współrządzących socjalistów Ewangelos Wenizelos. Jako minister finansów Wenizelos prowadził w 2011 roku negocjacje z międzynarodowymi wierzycielami Grecji.

Tekę ministra finansów zachował Jannis Sturnaras, pozostając głównym greckim negocjatorem w rozmowach z wierzycielami. Dotychczasowy szef MSZ Dimitris Awramopulos stanął na czele ministerstwa obrony.

Konserwatywny deputowany Kyriakos Mitsotakis, jeden z żarliwych zwolenników reform oszczędnościowych, został ministrem ds. reformy administracyjnej, przed którym stoi zadanie zlikwidowania 15 tys. miejsc pracy w sektorze publicznym do końca przyszłego roku.

Koalicja rządowa dysponuje obecnie w 300-osobowym parlamencie kruchą większością 153 miejsc. W głosowaniach koalicję może także wesprzeć czterech deputowanych niezależnych. Także Demokratyczna Lewica, dysponująca 14 deputowanymi, sygnalizowała, że może poprzeć niektóre reformy. Dimar była najmniejszym ugrupowaniem koalicyjnym.

Czytaj więcej w Money.pl
Duże zmiany w Grecji. Premier zdecydował o... Konserwatywny grecki premier Antonis Samaras przystąpił do rekonstrukcji swojego rządu. Funkcję szefa MSZ i wicepremiera powierzył przywódcy współrządzących socjalistów Ewangelosowi Wenizelosowi.
Polityczny pat. Czy prezydent pomoże? Włochy wciąż bez rządu. Liderowi centrolewicy nie udało się przekonać centroprawicy oraz populistycznego Ruchu Pięciu Gwiazd do udzielenia poparcia gabinetowi.
Grecja skończy z cięciami. Premier obiecał Antonis Samaras zapewnił swoich rodaków, że przygotowywany przez jego rząd program oszczędnościowy będzie ostatnim tak drastycznym.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)