Notowania

mehsud
27.08.2009 08:28

Nowy przywódca talibów: Wkrótce zaatakujemy USA

Będzie to zemsta za zabójstwo jego poprzednika.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

*Poprzedni lider talibów Baitullah Mehsud zginął podczas amerykańskiego ataku. Zaraz potem mianowano na jego miejsce Hakimullaha Mehsuda. Natychmiast zapowiedział zemstę. *

Dotychczas talibowie utrzymywali - wbrew twierdzeniom Waszyngtonu i Islamabadu - że Baitullah Mehsud żyje, ale jest ciężko chory. Jego śmierć stanowi poważny cios dla miejscowego ruchu talibów.

Komentatorzy w Pakistanie zauważają, iż przywództwo jego następcy Hakimullaha Mehsuda stawia przed władzami kraju nowe wyzwania.

Mehsud bowiem zapowiada, iż w przypadku dalszego wspierania przez Islamabad działań amerykańskich w Afganistanie, będzie występował przeciw obecnym władzom kraju. Liczy w tych działaniach na wsparcie przyjaciół Al-Kaidy.

Podkreśla przy tym, że jest gotowy do rozmów z najważniejszymi ugrupowaniami politycznymi Pakistanu.

Komentując groźby Mehsuda kierowane pod adresem Stanów Zjednoczonych, Islamabad stara się przekonać opinię publiczną, iż jest to jedynie wojownicza retoryka.
Władze Pakistanu uważają, że nie kryją się za nią rzeczywiste możliwości działania talibów.

Tymczasem co najmniej dziewięciu talibów oraz czterech żołnierzy pakistańskich zginęło w starciu, jakie miało miejsce w środę w Południowym Waziristanie, niedaleko granicy afgańskiej.

Do potyczki doszło w trakcie operacji mającej na celu likwidację kryjówek i składów broni talibów w tym regionie. Pakistańskie wojska korzystały ze wsparcia śmigłowców.

Tagi: mehsud, wiadomości, gospodarka
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz