Notowania

wojna domowa w syrii
28.06.2012 07:34

Nowy rząd w Syrii? Rosja i inne kraje akceptują plan

Utworzenie w Damaszku rządu jedności narodowej coraz bliżej. Popierają to Rosja i inne kraje z tzw. grupy działania.

Podziel się
Dodaj komentarz
(AP/FOTOLINK/East News)

Według anonimowych rozmówców Reutera, Rosja i inne kraje z tzw. grupy działania zdecydowały wczoraj, że poprą plan wysłannika ONZ i Ligi Arabskiej do Syrii, Kofiego Annana, który postuluje utworzenie w Damaszku rządu jedności narodowej.

Przed spotkaniem grupy - planowanym na 30 czerwca - działania w Genewie, podczas którego ustalone mają zostać etapy wyjścia z syryjskiego kryzysu, ustalono, że poparta zostanie inicjatywa Annana dotycząca utworzenia w Damaszku rządu, złożonego z przedstawicieli obecnego rządu i opozycji.

_ - Do gabinetu mogliby wejść członkowie obecnego rządu, opozycja i inne grupy, ale konieczne jest wykluczenie tych, których udział w rządzeniu lub sama obecność podważałaby wiarygodność przekazania władzy lub szkodziła szansom na pojednanie i stabilność _ - powiedział agencji anonimowy dyplomata, podsumowując propozycję Annana.

Rozmówca Reutera dodał, że pomysł na wykluczenie pewnych osób z nowego rządu odnosi się w sposób oczywisty do obecnego prezydenta Syrii Baszara el-Asada, choć plan wysłannika ONZ nie precyzuje tego warunku.

Rewolta przeciw rządom Asada trwa od 16 miesięcy. Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka twierdzi, że od jej wybuchu w marcu 2011 roku zginęło już ponad 15 tys. ludzi.

W konferencji uczestniczyć będą ministrowie spraw zagranicznych krajów, będących stałymi członkami Rady Bezpieczeństwa ONZ (Stany Zjednoczone, Rosja, Chiny, Francja i Wielka Brytania). Iran i Arabia Saudyjska nie zostały zaproszone. Zaproszono również szefową unijnej dyplomacji Catherine Ashton, sekretarza generalnego ONZ Ban Ki Muna, a także Turcję, Katar, Kuwejt i Irak.

Czytaj więcej w Money.pl
Szansa na pokój w Syrii coraz mniejsza Żadna ze stron konfliktu nie wykazuje dobrej woli, aby zakończyć wojnę domową.
Ostro o Putinie: "To arcywróg muzułmanów" Prezydent Rosji ostrzegł dzisiaj, odwiedzając Zachodni Brzeg Jordanu, przed podejmowaniem na Bliskim Wschodzie jednostronnych działań w konflikcie między Palestyńczykami a Izraelczykami.
Irak obawia się otwartej wojny religijnej Zestrzelenie przez Syrię tureckiego samolotu wojskowego oznacza poważną eskalację syryjskiego konfliktu - ostrzegł dzisiaj w Bagdadzie szef dyplomacji Iraku
Tagi: wojna domowa w syrii, syria, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz