Notowania

szwecja
16.11.2011 21:57

Nurkowie odkryli wrak statku z XVII wieku

Odnaleziony statek to Svaerdet (Miecz), jeden z największych okrętów liniowych swoich czasów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Agnieszka Gotowała)

Na dnie Morza Bałtyckiego w pobliżu wyspy Olandia szwedzcy nurkowie znaleźli wrak 50-metrowego okrętu z 86 działami. Jednostka zatonęła 1 czerwca 1676 roku czasie bitwy floty szwedzkiej z flotami Danii i Holandii.

Odnaleziony wrak to Svaerdet (Miecz), jeden z największych okrętów liniowych XVII wieku. Swoim wyglądem miał odstraszać przeciwników. Bogato zdobiona jednostka w wyniku działań wojennych najpierw zapaliła się, a potem zatonęła. Zginęło wówczas około 600 marynarzy.

Eksperci z firmy zajmującej się poszukiwaniem wraków, Deep Sea Productions, poinformowali, że Svaerdet spoczywa na głębokości 70 metrów na wschód od wyspy Oland, na granicy szwedzkich wód terytorialnych. - _ Dokładnego miejsca na razie nie chcemy ujawniać _ - powiedział Malcolm Dixelius z Deep Sea Productions.

Według wstępnych informacji wrak jest dobrze zachowany, natomiast z uwagi na położenie jest trudno dostępny. Jego zbadanie będzie wymagało specjalistycznego sprzętu. Niektórzy badacze podejrzewają, że na pokładzie statku mógł znajdować się skarb. Z zatopionego w tym samym czasie co Svaerdet okrętu Korona w 1980 roku wydobyto cenne srebrne i złote przedmioty. Dziś prezentowane są one w muzeum w Kalmarze.

Odnalezienie wraku Svaerdet to już kolejny sukces szwedzkich płetwonurków. W sierpniu tego roku poinformowano o odkryciu, również w pobliżu Olandii, wraku słynnego okrętu Mars, należącego do floty króla Szwecji Eryka XIV Wazy. Był to największy okręt, jaki w XVI wieku pływał po Bałtyku.

Specjaliści z Deep Sea Productions mają nadzieję, że w przyszłości uda się wydobyć okręty. Na razie myślą o stworzeniu filmu 3D umożliwiającego pokazanie ich wnętrz. W muzeum w Sztokholmie prezentowany jest słynny okręt Waza zatopiony w 1628 roku i wydobyty w 1961. To jedna z największych atrakcji turystycznych Sztokholmu.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/50/t151090.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/katastrofa;bulgarii;rozpoczeto;operacje;podnoszenia;statku,44,0,874028.html) Podnoszą wrak z dna Wołgi. Nie ma 15 ciał Do akcji sprowadzono z Wołgogradu i Dubnej dwa specjalistyczne dźwigi.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/44/t131372.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/nigeria;piraci;uwolnili;tankowiec;halifax,255,0,958975.html) Piraci zmienili taktykę. Już nie chodzi o okup Piraci uwolnili załogę i tankowiec Halifax uprowadzony w zeszły weekend na wysokości delty Nigru.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/41/t131369.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/piraci;uwolnili;tankowiec;nie;wzieli;okupu,155,0,919707.html) Piraci bardziej agresywni. Odbili statek Hiszpański tankowiec, pływający pod banderą cypryjską, został porwany w połowie września przez piratów u wybrzeży Afryki Zachodniej.
Tagi: szwecja, wiadmomości, wiadomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz