Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Obama broni ekspedycji wojskowej w Libii

0
Podziel się

Obama odpiera zarzuty o niezdefiniowanie celu misji. Jego zdaniem interwencja była konieczna dla uniknięcia masakry.

Obama broni ekspedycji wojskowej w Libii
(PAP/EPA)
bDJmmztx

Obama odpiera zarzuty o niezdefiniowanie celu misji. Jego zdaniem interwencja była konieczna dla uniknięcia masakry.

Obama przypomniał, że USA od pokoleń odgrywają szczególną rolę obrońcy bezpieczeństwa i wolności na świecie. - _ Kiedy nasze interesy i wartości są zagrożone, mamy obowiązek działania _ - przekonywał

- _ Ameryka nie może użyć siły militarnej wszędzie, gdzie występują represje. Ale biorąc pod uwagę koszty i ryzyko interwencji, musimy zawsze porównywać nasze interesy z koniecznością akcji _ - tłumaczył Obama.

bDJmmztz

Operację koalicji w Libii przedstawił jako akcję humanitarną w obronie ludności cywilnej, usprawiedliwioną interesem narodowym. Powołał się na mandat wynikający z rezolucji 1973 Rady Bezpieczeństwa ONZ. Wskazał przy tym, że wbrew ostrzeżeniom Kaddafi nie zaprzestał przemocy i kontynuował śmiercionośną kampanię. Tylko jednego dnia jego siły zabiły 1000 ludzi.

- _ Wiedzieliśmy, że jeśli będziemy czekać jeszcze jeden dzień, Bengazi mogłoby zostać zmasakrowane, co odbiłoby się szerokim echem w całym regionie i splamiło sumienie świata _ - powiedział. Odmowę udziału w akcji prezydent porównał do _ zdrady tego, kim jesteśmy jako Amerykanie _.

Obama kilkakrotnie podkreślił, że Waszyngton nie podjął jednostronnej decyzji, lecz bierze udział w operacji jako członek międzynarodowej koalicji, m.in. obok Wielkiej Brytanii, Francji, Kataru i Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Obama odparł zarzuty, że ekspedycja wojskowa przyszła za późno. Przypomniał, że jej rozpoczęcie zajęło 31 dni, podczas gdy w targanej wstrząsami Bośni w 1990 roku - ponad rok.

bDJmmztF

W nawiązaniu do trwającej w Ameryce debaty na temat sprecyzowania celów interwencji i terminu jej zakończenia, prezydent powiedział, że byłoby błędem powtórzenie scenariusza irackiego, gdzie zmiana systemu trwała osiem lat, pochłonęła tysiące ofiar wśród Irakijczyków i Amerykanów oraz kosztowała prawie bilion dolarów.

- _ Niewątpliwie dla Libii i świata będzie lepiej, gdy Kadafi zostanie odsunięty od władzy. Razem ze światowymi przywódcami przyjąłem ten cel i będziemy do niego dążyć za pomocą środków niemilitarnych _ - argumentował prezydent. USA nie powinny dyktować tempa i zakresu libijskich zmian, _ mogą to zrobić tylko ludzie w tym regionie _ - przekonywał. Nie podał jednak terminu wycofania amerykańskich wojsk z Libii.

Operacja w Libii spotkała się z krytyką różnych stron amerykańskiej sceny politycznej, także Kongresu. Przeciwni tej decyzji byli nie tylko Republikanie, ale także demokratyczny członek Izby Reprezentantów Dennis Kucinich, który nazwał interwencję _ przestępstwem podlegającym impeachmentowi _. Później wyjaśniał, że nie jest to brane pod uwagę.

Atak na Libię nie znalazł też poparcia u większości Amerykanów. Według sondażu Gallupa, za atakiem było 47 proc. respondentów, najmniej od 20 lat. Odstraszają koszty operacji, które już teraz szacuje się na miliard dolarów.

bDJmmztG
Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/155/t135579.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/obama;chcemy;usunac;kaddafiego,191,0,798143.html) Obama: Chcemy usunąć Kaddafiego Prezydent USA twierdzi, że ograniczenie celu misji wojskowej do ochrony ludności cywilnej, nie wyklucza usunięcia libijskiego dyktatora.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/51/t135731.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/kolejne;ofiary;w;misracie;obama;w;ogniu;krytyki,75,0,798027.html) Kolejne ofiary w Misracie. Obama w ogniu krytyki Według agencyjnych doniesień wojska Kaddafiego ostrzelały nieuzbrojony tłum zabijając 11 osób.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/155/t135579.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/interwencja;usa;w;libii;nielegalna,83,0,798803.html) Interwencja USA w Libii nielegalna? W Stanach toczy się spór, czy prezydent miał prawo wysłać wojsko przeciw Kaddafiemu bez konsultacji z Kongresem.
bDJmmzua
Źródło:
KOMENTARZE
(0)