Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Tomasz Zalewski
|

Obama chce bankructwa przemysłu węglowego?

0
Podziel się:

Nieznana dotychczas wypowiedź Obamy stała się powodem gwałtownego ataku Republikanów.

Obama chce bankructwa przemysłu węglowego?
(PAP/EPA)

Nieznana dotychczas wypowiedź Baracka Obamy w wywiadzie prasowym sprzed 10 miesięcy stała się powodem gwałtownego ataku Republikanów na demokratycznego kandydata na krótko przed wyborami prezydenckimi.

W niedzielę wieczorem konserwatywny komentator telewizji Fox News, Sean Hannity, wyemitował w swoim programie nagranie wypowiedzi Obamy dla _ San Francisco Chronicle _, w której mówi on, że jego plan wprowadzenia limitów emisji gazów cieplarnianych - aby powstrzymać ocieplanie się klimatu - doprowadzi do bankructwa przemysł węglowy.

_ Jeżeli więc ktoś zechce zbudować elektrownię opartą na węglu, może to zrobić, ale doprowadzi to ich do bankructwa, ponieważ będą obciążeni ogromnymi opłatami za cały ten gaz cieplarniany, który jest emitowany _ - powiedział Obama w wywiadzie 11 stycznia.

Fragment ten - jak poinformowała telewizja Fox News - nie został wtedy opublikowany przez _ San Francisco Chronicle _.

Prawicowa telewizja, popierająca John McCaina, skomentowała wypowiedź demokratycznego kandydata jako kolejny dowód, że jego prezydentura może być groźna dla USA.

Podkreślono, że perspektywa bankrutowania przemysłu węglowego nie będzie się podobała górnikom kopalń m.in w Ohio i Zachodniej Wirginii - stanach, gdzie mogą się ważyć losy wyborów. Jeden z komentatorów zauważył, że trudności przemysłu węglowego spowodowałyby podwyższenie opłat za elektryczność.

ZOBACZ TAKŻE:

Rewelacje Fox News podchwyciła republikańska kandydatka na wiceprezydenta Sarah Palin. W przemówieniu w Marietta w stanie Ohio powiedziała, że Obama doprowadzi do bankructwa przemysł węglowy, i oskarżyła _ liberalne media _ o ukrywanie wypowiedzi dla _ San Francisco Chronicle _.

Rzecznik Obamy odpowiedział, że wypowiedź tę wyrwano z kontekstu, i zwrócił uwagę, że w innym miejscu wywiadu kandydat Demokratów oświadczył, że pomysł eliminacji elektrowni opartych na węglu to _ złudzenie _.

_ Obama argumentował, że musimy przechodzić z elektrowni opartych na spalaniu węgla, budowanych według starych technologii, do elektrowni opartych na nowoczesnych technologiach. Wiemy, że potrzeba dodatkowych prac w celu rozwinięcia tych technologii. Dlatego właśnie Obama opowiadał się za finansowaniem programu ograniczenia emisji dwutlenku węgla _ - oświadczył rzecznik.

Przypomniał też, że także McCain popiera ograniczenie emisji gazów cieplarnianych. Kandydat GOP opowiada się za zastąpieniem elektrowni opartych na węglu elektrowniami o napędzie atomowym.

Rewelacje Fox News nagłaśniają prawicowe portale internetowe, jak Drudgereport.com, ale sieci telewizji CNN i MSNBC je zignorowały.

Nie jest jasne, czy wypowiedź Obamy będzie miała znaczenie dla wyborców. Głosowanie w wyborach odbędzie się we wtorek. Kandydat Demokratów prowadzi w sondażach.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)