Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Obama: Chcemy usunąć Kaddafiego

0
Podziel się

Prezydent USA twierdzi, że ograniczenie celu misji wojskowej do ochrony ludności cywilnej, nie wyklucza usunięcia libijskiego dyktatora.

Obama: Chcemy usunąć Kaddafiego
(PAP/EPA)
bEhRtPmd

Nie ma sprzeczności między określeniem celu interwencji wojskowej w Libii jako ograniczonego do ochrony ludności cywilnej, a deklaracjami, że Muammar _ Kadafi musi odejść _ - twierdzi prezydent USA Barack Obama.

Prezydent pośrednio odpowiadał na krytykę swego rządu, że cele operacji w Libii są niejasne i nie wiadomo czy chodzi o obalenie Kadafiego, czy tylko o obronę cywilów przed masakrą.

Na konferencji prasowej w Chile, na której wystąpił z prezydentem tego kraju Miguelem Juanem Sebastianem Pinerą, Obama sugerował, że USA nadal dążą do usunięcia libijskiego dyktatora, chociaż niekoniecznie w drodze obecnej operacji militarnej.

bEhRtPmf

_ - Jest bardzo łatwo pogodzić naszą akcję wojskową z deklarowaną polityką. Akcję wojskową podjęto w celu wsparcia międzynarodowego mandatu Rady Bezpieczeństwa ONZ, który skupia się na zagrożeniu humanitarnym, które pułkownik Kadafi stwarza dla swego narodu. Powiedział on, że nie będzie litości dla mieszkańców Bengazi _ - powiedział prezydent USA.

_ - Oświadczyłem również, że Kadafi musi odejść. Mamy cały szeroki wachlarz narzędzi, poza wysiłkami wojskowymi, aby poprzeć ten kurs polityki _ - kontynuował Obama. Przypomniał tu sankcje zastosowane przeciw reżimowi Kadafiego - jednostronne amerykańskie, oraz poparcie USA dla sankcji międzynarodowych.

Jednocześnie prezydent USA zapowiedział, że po początkowej fazie militarnej operacji libijskiej, w czasie której utworzono strefę zakazu lotów, która _ ogranicza Kadafiemu możliwość zagrażania wielkim skupiskom ludności, jak Bengazi _, nastąpi przejście do dalszej fazy, _ w której mamy cały szereg partnerów koalicyjnych, Europejczyków i państw członków Ligi Arabskiej _.

Nieoficjalnie Waszyngton informuje, że chodzi tu o przekazanie przez USA dowództwa operacji w ręce NATO, choć prezydent wprost tego nie powiedział. Obama podkreślił, że w międzynarodowej koalicji Stany Zjednoczone są tylko _ jednym z wielu partnerów _, pilnujących przestrzegania zakazu lotów nad Libią.

bEhRtPml
Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/51/t135731.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/kolejne;ofiary;w;misracie;obama;w;ogniu;krytyki,75,0,798027.html) Kolejne ofiary w Misracie. Obama w ogniu krytyki Według agencyjnych doniesień wojska Kaddafiego ostrzelały nieuzbrojony tłum zabijając 11 osób.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/57/t135737.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/interwencja;w;libii;jak;sredniowieczna;krucjata,133,0,797829.html) Interwencja w Libii. "Jak średniowieczna krucjata" Wadimir Putin krytykuje skłonność USA do nadużywania przemocy. Z kolei Włosi ostrzegają przed napływem terrorystów.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/51/t85043.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/miedwiediew;o;putinie;to;niedopuszczalne,101,0,798053.html) Miedwiediew o Putinie: "To niedopuszczalne" Zdaniem rosyjskiego prezydenta należy ostrożniej dobierać słowa przy ocenie wydarzeń w innych krajach.
bEhRtPmG
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)