Notowania

wojna w syrii
21.08.2012 07:38

Obama grozi Syrii. Zaatakuje jeśli użyją chemii

Prezydent USA powiedział, że przekroczenie czerwonej linii przez kogokolwiek w regionie spotka się z potępieniem.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Prezydent USA Barack Obama zagroził interwencją wojskową w Syrii, jeśli reżim prezydenta Baszara el-Asada użyje broni chemicznej przeciwko rebeliantom lub nawet jeśli do użycia takiej broni będzie się przygotowywał.

Podczas spotkania z dziennikarzami w Waszyngtonie Obama powiedział, że do tej pory nie wydał żadnego polecenia w sprawie militarnego zaangażowania się USA w Syrii.

Podkreślił jednak, że amerykański rząd dał jasno do zrozumienia reżimowi prezydenta Asada, ale także _ innym siłom w regionie _, że przekroczenie _ czerwonej linii _, a więc użycie lub nawet sam zamiar użycia broni chemicznej, będzie miało nadzwyczaj poważne konsekwencje. _ To istotnie zmieni moje kalkulacje _ - powiedział prezydent USA.

Barack Obama podkreślił, że USA bacznie śledzą rozwój wydarzeń w Syrii i całym regionie. _ Jesteśmy przygotowani na każdą ewentualność _ - zapewnił amerykański prezydent. Dodał, że kwestia broni chemicznej dotyczy nie tylko Syrii, ale także sojuszników USA w regionie, w tym Izraela. _ Nie możemy dopuścić, by broń chemiczna lub biologiczna wpadła w ręce niewłaściwych ludzi _ - stwierdził Obama.

Według nieoficjalnych informacji, także amerykańskiego wywiadu, Syria posiada największy na Bliskim Wschodzie arsenał broni chemicznej i biologicznej. CIA szacuje, że Syria dysponuje znaczną ilością chemicznych środków bojowych, w tym gazem musztardowym, powodującym rozległe oparzenia skóry, oraz tabunem i sarinem - gazami działającymi na układ nerwowy człowieka. USA podejrzewają, że przy produkcji tych środków reżimowi w Damaszku pomagał Iran.

Przed miesiącem niepokój na świecie wywołała wypowiedź rzecznika syryjskiego MSZ, który stwierdził, że wprawdzie Syria nie ma zamiaru użyć broni chemicznej przeciwko rebeliantom, ale już przeciwko _ zewnętrznym agresorom _ nie zawaha się tego uczynić. Dzień później jednak ten sam rzecznik skorygował swoją wcześniejszą wypowiedź i zapewnił, że jego kraj _ nigdy nie użyje broni chemicznej i biologicznej _.

W ostatnich tygodniach władze Syrii wielokrotnie zapewniały także, że wzmocniły ochronę składów broni chemicznej, a część tego arsenału przeniosły w inne miejsca.

Czytaj więcej o wojnie w Syrii
"Osaczony wilk" sięgnie po gaz musztardowy? W latach 80. XX wieku ZSRR pomagał Syrii w produkcji broni chemicznej.
To on zakończy masakrę w Syrii? Algierski dyplomata Lakhdar Brahimi, został mianowany specjalnym wysłannikiem ONZ do Damaszku.
"Asad nie zasługuje dłużej na istnienie" Minister spraw zagranicznych Francji Laurent Fabius, odwiedził obozy syryjskich uchodźców w Turcji.
Tagi: wojna w syrii, obama, syria, wojna, broń chemiczna, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz