Notowania

broń chemiczna w syrii
22.08.2012 18:15

Obama krytykowany za ostrzeżenie Syrii przed użyciem broni chemicznej

Obama mówił o tym w poniedziałek na konferencji prasowej w Białym Domu. Zinterpretowano to jako ostrzeżenie, że USA mogą w końcu zdecydować się na interwencję zbrojną w Syrii lub poprzeć akcję międzynarodową po stronie powstańców.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Eksperci krytykują wypowiedź prezydenta Baracka Obamy w sprawie Syrii, w której ostrzegł on reżim Baszara el-Asada, że ewentualne użycie przez niego broni chemicznej USA potraktują jako przekroczenie _ czerwonej linii _.

Obama mówił o tym w poniedziałek na konferencji prasowej w Białym Domu. Zinterpretowano to jako ostrzeżenie, że USA mogą w końcu zdecydować się na interwencję zbrojną w Syrii lub poprzeć akcję międzynarodową po stronie powstańców.

Jednak zdaniem niektórych ekspertów, cytowanych w środowym _ Washington Post _, oświadczenie Obamy może być raczej odebrane przez prezydenta Asada jako ciche przyzwolenie na krwawą pacyfikację z użyciem broni innej niż chemiczna, czyli czołgów, samolotów i innej broni konwencjonalnej.

_ - Nie podoba mi się to sformułowanie (prezydenta). Nierozmyślnie mówi ono Syryjczykom, że wszystko może im ujść bezkarnie z wyjątkiem broni chemicznej _ - powiedział specjalista ds. Bliskiego Wschodu z Institute for Near East Policy w Waszyngtonie Robert Satloff.

Podobną opinię wyraził ekspert z Rand Corporation, Christopher Chivvis, mówiąc, że oświadczenie Obamy może być _ zrozumiane odwrotnie, niż było jego zamiarem _. Zwrócił on jednak uwagę, że fakt posiadania przez reżim Asada zapasów broni chemicznej rzeczywiście niepokoi administrację USA. Waszyngton obawia się, że może ona wpaść w ręce Al-Kaidy albo libańskiego Hezbollahu.

Środowy _ Washington Post _ wzywa również rząd amerykański, aby niezwłocznie dostarczył opozycji syryjskiej obiecaną pomoc w sprzęcie, głównie telekomunikacyjnym. Działacze opozycji skarżą się, że nie otrzymali jej mimo deklaracji Waszyngtonu i zapewnień sekretarz stanu Hillary Clinton.

Czytaj więcej w Money.pl
Represje przez internet. Teraz spotka ich kara Przedstawiciele rządów Syrii i Iranu oraz współpracujących z nimi firm mają zakaz wjazdu do USA, a ich aktywa w amerykańskich bankach zostaną skonfiskowane.
Masakra, armia Asada pacyfikuje miasto Ostrzał Hamy rozpoczął się w nocy. Za obecną sytuację w Syrii wiele państw obwinia Rosję i Chiny.
Ewakuacja Rosjan. Starym, polskim statkiem Rosyjska baza pływająca PM-138 została zbudowana w 1969 roku w Polsce, w szczecińskiej stoczni.
Tagi: broń chemiczna w syrii, Barack Obama, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz