Notowania

stosunki usa-iran
01.06.2012 20:42

Obama nasilił cyberataki na Iran

Cyberataki wymierzone są w systemy komputerowe kierujące irański zakładami wzbogacania uranu, procesu koniecznego do produkcji broni nuklearnej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

*Prezydent Barack Obama zarządził nasilenie cyberataków na Iran, zainicjowanych przez administrację jego poprzednika George'a W. Busha. Nie wiadomo jednak, w jakim stopniu opóźniło to realizację irańskiego programu atomowego - pisze _ New York Times _. *

Cyberataki wymierzone są w systemy komputerowe kierujące irański zakładami wzbogacania uranu, procesu koniecznego do produkcji broni nuklearnej. Jeden z takich ataków, za pomocą wirusa nazwanego Stuxnet, czasowo wyłączył prawie 1000 spośród 5000 wirówek używanych do oczyszczania uranu.

Anonimowe źródła rządowe, które dostarczyły _ New York Timesowi _ informacji o cyberwojnie z Iranem, różnią się w ocenie, na ile udany okazuje się program sabotażu za pomocą wirusów komputerowych.

Administracja Obamy szacuje, że irański program nuklearny został dzięki cyberatakom cofnięty o 1,5 roku. Niektórzy eksperci spoza rządu, a nawet - jak podaje _ NYT _ - w samej administracji są jednak bardziej sceptyczni.

Według nich Iran zdołał już zrobić takie postępy w procesie wzbogacania uranu, że posiada obecnie paliwo do co najmniej pięciu głowic atomowych.

_ NYT _ pisze jednak, że _ nadal dyskutuje się _, czy Iran rzeczywiście próbuje zbudować broń nuklearną.

_ Według najnowszych ocen wywiadu amerykańskiego, Iran zawiesił podstawowe elementy swego programu budowy broni atomowej po 2003 r., chociaż są dowody, że jego część jest kontynuowana _ - pisze nowojorski dziennik.

Czytaj więcej w Money.pl
Represje przez internet. Teraz spotka ich kara Przedstawiciele rządów Syrii i Iranu oraz współpracujących z nimi firm mają zakaz wjazdu do USA, a ich aktywa w amerykańskich bankach zostaną skonfiskowane.
Obama jak Bush. Umacnia wroga USA Prezydent USA Barack Obama, który podczas kampanii wyborczej obiecywał otwarcie na Iran popełnia wobec Teheranu takie same błędy jak poprzednik.
Szokujące dane o bezrobociu. Szukają winnych Republikanie wykorzystali najnowsze doniesienia, aby zarzucić Obamie, że to jego polityka tłumi wzrost gospodarczy.
Tagi: stosunki usa-iran, Barack Obama, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz