Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Obama: Nie będzie zarzutów dla torturujących terrorystów

0
Podziel się:

To jest czas na refleksję, a nie odpłatę - powiedział Obama

Obama: Nie będzie zarzutów dla torturujących terrorystów
(PAP/EPA)

Nie będzie zarzutów wobec funkcjonariuszy CIA, którzy za rządów poprzedniej administracji George'a W. Busha stosowali sprzeczne z prawem metody przesłuchań wobec podejrzanych o terroryzm - oświadczył w czwartek prezydent Barack Obama.

_ To jest czas na refleksję, a nie odpłatę _ - powiedział Obama, który po objęciu władzy polecił zaprzestanie tego rodzaju praktyk.

Tego samego dnia Biały Dom opublikował dokumenty administracji Busha, z których wynika, że przesłuchujący funkcjonariusze CIA otrzymali wówczas oficjalne wytyczne stwierdzające, iż te praktyki (m. in. tzw. waterboarding, czyli symulowanie topienia skrępowanego więźnia) nie są torturami.

Metody te stosowano w więzieniu wojskowym w bazie Guantanamo, na Kubie i w tajnych więzieniach CIA w różnych krajach świata. Stosowano je wobec osób nie będących obywatelami USA i przetrzymywanych bez postawienia im zarzutów. Zostały one potępione przez organizacje obrony praw człowieka.

Obama podkreślił w opublikowanym oświadczeniu, że nie można pociągać do odpowiedzialności _ mężczyzn i kobiet naszych służb wywiadowczych, którzy działali w dobrej wierze w niebezpiecznym świecie _. Dodał, że sam był przeciwny tym praktykom.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)