Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Obama przywiózł prestiż, nie zniesienie wiz

0
Podziel się:

Zagraniczne media komentują pierwszy dzień wizyty prezydenta USA w Warszawie.

Obama przywiózł prestiż, nie zniesienie wiz
(PAP/Paweł Supernak)

Prezydent USA Barack Obama przybył do Polski z wizytą mającą wzmocnić stosunki z ważnym sojusznikiem, który czuł się czasem lekceważony - piszą światowe media. Uwzględnienie Polski w programie europejskiej wizyty jest - według BBC - świadectwem rosnącego znaczenia stosunków USA - Polska.

_ - Zakres programu amerykańsko-polskiego dobitnie świadczy o rosnącej roli Polski jako gracza europejskiego, zarówno wewnątrz NATO, jak i w Unii Europejskiej _ - ocenia BBC.

_ - Ale bodaj najważniejsze jest, że wizyta ta daje Waszyngtonowi szansę uzmysłowienia Polakom, że uważa stosunki z nią za ważne. Jest to komunikat, który amerykańscy urzędnicy starają się akcentować _ - pisze AP.

_ - Polacy uważali w poprzednich latach, że zarówno administracja George'a W. Busha, jak i Obamy lekceważyły ich obawy i tradycyjnie silne proamerykańskie nastawienie słabnie w porównaniu z pierwszymi latami po upadku komunizmu _ - ocenia agencja.

Także BBC pisze, że _ Obamę czeka podreperowanie stosunków _. Cytuje w tym kontekście dyrektora londyńskiego Centre for European Reform Charlesa Granta: _ Polska tradycyjnie była bliskim sojusznikiem USA w kwestiach bezpieczeństwa, ale w ostatnich latach przymierze to stało się napięte _.

Według BBC _ Polskę martwi to, co postrzega jako osłabnięcie zdecydowania NATO: chęć przeniesienia obszaru zainteresowań sojuszu poza Europę, a jednocześnie niewystarczające - jak sądzi wiele osób w Polsce - inwestowanie związane z pozostałymi zagrożeniami na europejskim kontynencie _. Wszystkie agencje zwracają uwagę, że podczas rozmów dwustronnych podstawowymi tematami będzie bezpieczeństwo oraz współpraca w sferze gazu łupkowego i energetyki nuklearnej.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/11/t140299.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/barack;obama;w;warszawie;relacja;na;zywo,6,0,840198.html) Barack Obama w Warszawie. Relacja na żywo
Dyrektorka wydziału europejskiego w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego przy Białym Domu Elizabeth Sherwood-Randall zapowiedziała, że dziś zostanie podana informacja o porozumieniu umożliwiającym rotację amerykańskich samolotów bojowych F-16 i transportowych Hercules, jak również rozmieszczenie na stałe amerykańskich techników na ziemi w polskiej bazie lotniczej.

_ - Ogłosimy jutro zawarcie porozumienia w sprawie ustanowienia w Polsce oddziału lotniczego, co pozwoli naszemu lotnictwu współpracować w szkoleniu Polaków w obsłudze F-16 i Herculesów C-130 _ - powiedziała._ - Wprowadzimy rotację w lotach szkoleniowych dla polskich pilotów, by zdobyli zdolność operacyjną w ramach NATO. Będzie mały zespół stały na ziemi i rotacja samolotów _ - dodała.

AP pisze jednak: _ Obama nie przyjechał z wieścią, której pragną polscy urzędnicy: dostępu do programu zwalniania z obowiązku wizowego (visa waiver program) dla osób wyjeżdżających do Stanów Zjednoczonych. Doradcy Obamy powiedzieli, że przekaże on urzędnikom najnowsze informacje dotyczące stanu spraw w tej kwestii, ale nie jest w stanie zaoferować więcej _.

Jak podkreśla agencja EFE, Obama zaskoczył swoją bezpośredniością w pierwszych minutach wizyty, gdyż _ odstąpił od protokołu, by poświęcić kilka minut grupie weteranów z II wojny światowej i żołnierzy obecnych na uroczystości przy Grobie Nieznanego Żołnierza _. Także przy Pomniku Bohaterów Getta _ porozmawiał z przedstawicielami polskiej społeczności żydowskiej, z którymi zrobił sobie kilka zdjęć _ - podkreśla EFE.

Associated Press zwraca uwagę, że w odróżnieniu od poprzednich amerykańskich prezydentów składających wizytę w Polsce, Obama nie spotka się ani nie zwróci bezpośrednio do mieszkańców. _ - To pozbawia go możliwości bezpośredniego - i emocjonalnego - zetknięcia się z Polakami w taki sposób, jak robili to poprzedni prezydenci, tacy jak George W. Bush czy Bill Clinton _ - czytamy.

Agencja AP wiele miejsca poświęca temu, że Lech Wałęsa - jak pisze - odmówił spotkania z Obamą. _ - Podczas poprzednich wizyt w Polsce amerykańscy prezydenci często mieli w programie prywatne spotkania z nim i Wałęsa jest przyzwyczajony do przyjmowania wizyt przywódców w swoim domu w mieście portowym Gdańsk na północy kraju _ - wyjaśnia AP.

Informując o wizycie prezydenta Obamy w Warszawie, rosyjskie media uwypuklają, że jej głównym znakiem zapytania jest to, czy gospodarz Białego Domu ogłosi decyzję o przerzuceniu do Polski amerykańskich myśliwców F-16. Cytowana przez radio Gołos Rossiji politolog Irina Kobrińska zauważyła, że w sprawach bezpieczeństwa Polska zawsze polegała nie tyle na NATO, ile na Stanach Zjednoczonych.

Z kolei radio Echo Moskwy wśród głównych tematów rozmów Obamy w Polsce - obok kwestii myśliwców F-16 - wymieniło współpracę w sferze obrony przeciwrakietowej, sytuację na Białorusi i wydarzenia w Afryce Północnej. Zdaniem moskiewskiej rozgłośni, jest wielce prawdopodobne, że prezydent USA przedyskutuje z przywódcami Polski nowe sankcje wobec białoruskich przedsiębiorstw i urzędników.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/132/t139908.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/zamkna;przystanki;i;ulice;wstrzymaja;loty,116,0,838004.html) Zamkną przystanki i ulice, wstrzymają loty Podczas wizyty Baracka Obamy w Polsce obowiązywać będą nadzwyczajne środki bezpieczeństwa.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/62/t110654.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/obama;znajdzie;czas;dla;rodzin;smolenskich,253,0,837629.html) Obama znajdzie czas dla rodzin smoleńskich Ma się z nimi spotkać przy okazji wizyty w warszawskiej Katedrze Polowej WP.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/168/t140200.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/wizyta;obamy;w;polsce;to;nie;nasza;sprawa,4,0,839172.html) "Wizyta Obamy w Polsce, to nie nasza sprawa" Rzecznik MSZ Rosji Aleksandr Łukaszewicz odmówił dziś skomentowania wizyty prezydenta USA Baracka Obamy w Polsce.
wiadomości
kraj
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)