Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Obama: Wojska USA wycofują się z Iraku zgodnie z planem

0
Podziel się

We wrześniu zostanie już tylko 50 tys. żołnierzy wsparcia.

Obama: Wojska USA wycofują się z Iraku zgodnie z planem
(ec.europa.eu)
bEgOecOd

Prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama oświadczył, że wszystkie bojowe oddziały wojsk amerykańskich, zgodnie z planem, opuszczą Irak do końca sierpnia. Wtedy w kraju tym pozostaną oddziały wsparcia w liczbie 50 tys. żołnierzy.

W przemówieniu wygłoszonym do weteranów w Atlancie Obama nakreślił optymistyczny obraz sytuacji w Iraku. Jego zdaniem, pozwala ona na przekazanie zadań ochrony bezpieczeństwa w ręce irackich wojsk rządowych i policji.

_ - Jako kandydat na prezydenta obiecałem doprowadzić wojnę w Iraku w odpowiedzialny sposób do końca. Wkrótce po objęciu urzędu ogłosiłem nową strategię dla Iraku. Jasno oświadczyłem, że 31 sierpnia 2010 bojowa misja w Iraku się zakończy. I to właśnie robimy - jak obiecaliśmy, według planu _ - oświadczył Obama.

bEgOecOf

Prezydent podkreślił, że od objęcia przez niego władzy do 31 sierpnia tego roku liczba wojsk amerykańskich w Iraku zmniejszy się w sumie o 90 tysięcy. W Iraku pozostanie od września jeszcze około 50 tysięcy żołnierzy wsparcia, których zadaniem będzie szkolenie sił irackich i zapobieganie atakom terrorystycznym.

_ - Dzięki naszym staraniom, w Iraku spadła skala przemocy. Umożliwia to zmianę charakteru naszej misji wojskowej z zadań bojowych na wspieranie i szkolenie irackich sił bezpieczeństwa. W wielu częściach kraju Irakijczycy przejęli już te zadania _ - przekonywał amerykański prezydent.

Wyraził następnie wdzięczność i uznanie dla żołnierzy za ich poświęcenie w czasie wojny. W Iraku zginęło ich ponad 4000._ - Ameryka musi złożyć hołd wszystkim tym, którzy służyli w Iraku _ - powiedział.

Według najnowszego sondażu telewizji CNN, 2/3 Amerykanów popiera redukcję wojsk w Iraku. Krytycy zwracają jednak uwagę, że Irak daleki jest jeszcze od politycznej stabilizacji, i przestrzegają przed ogłaszaniem końca wojskowej misji USA w tym kraju.

bEgOecOl

ZOBACZ TAKŻE:

bEgOecOG
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)