Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
zdrowie
30.06.2006 10:17

Od jutra nowe listy leków refundowanych

Od soboty taniej będzie można kupić ok. 1200 spośród 2,5 tys. leków znajdujących się na obecnych listach leków refundowanych. Wzrosną ceny ok. 500 medykamentów. Tego dnia wchodzą w życie znowelizowane rozporządzenia ministra zdrowia w tej sprawie.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Od soboty taniej będzie można kupić ok. 1200 spośród 2,5 tys. leków znajdujących się na obecnych listach leków refundowanych. Wzrosną ceny ok. 500 medykamentów. Tego dnia wchodzą w życie znowelizowane rozporządzenia ministra zdrowia w tej sprawie. *

"W ponad 1200 przypadków nastąpi obniżenie ceny" - powiedział PAP p.o. dyrektora Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji Piotr Błaszczyk. Dodał, że średni spadek ceny w tych przypadkach wyniesie ok. 5 zł. Chodzi głównie o leki importowane. Minister ma prawo zaproponować obniżenie ich ceny, a firmy farmaceutyczne, które nie chcą się na to zdecydować, mogą w takiej sytuacji wnieść o wycofanie medykamentu z listy.

W czwartek Błaszczyk uczestniczył w posiedzeniu senackiej Komisji Zdrowia, na której przedstawił informację o nowych listach. Przewodniczący Komisji, senator Władysław Sidorowicz pytał, dlaczego resort nie uwzględnił wniosku firm farmaceutycznych o obniżeniu cen niektórych leków nawet o 20 proc. Komisja otrzymała informację od tych firm, że resort nie uwzględnił tej propozycji.

"Nie znam przypadku, byśmy nie rozpatrzyli pozytywnie wniosku, który wpłynął do nas przed uzgodnieniami zewnętrznymi" - powiedział Błaszczyk. Wyjaśnił, że jeśli takie wnioski są złożone już po skierowaniu projektów nowelizacji do uzgodnień zewnętrznych (a tak się stało w tym przypadku), powoduje to opóźnienie wprowadzenia nowelizacji w życie.

"Takie praktyki firm farmaceutycznych znamy i wiemy, że mogą się one wiązać z próbami opóźnienia nowelizacji" - tłumaczył. Zaznaczył, że wnioski cały czas są w ministerstwie i będą wzięte pod uwagę przy następnej nowelizacji.

Jak powiedział Błaszczyk, nowe regulacje spowodują zmniejszenie wydatków Narodowego Funduszu Zdrowia na refundację leków w wysokości 500 mln zł w skali roku, a wydatków pacjentów na leki - o ok. 100 mln zł rocznie.

Listy leków, a także informacje o tańszych odpowiednikach, są dostępne na stronie resortu zdrowia.

Tagi: zdrowie, leki, wiadomości, gospodarka, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz