Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Odbiorą Łukaszence mistrzostwa w hokeju

0
Podziel się:

Eurodeputowani w ostrych słowach potępili pogorszenie się sytuacji w dziedzinie praw człowieka.

Odbiorą Łukaszence mistrzostwa w hokeju
(TATYANA ZENKOVICH/PAP/EPA)

Parlament Europejski przyjął dziś bardzo krytyczną rezolucję ws. Białorusi, w której potępił pogarszanie się sytuacji w dziedzinie praw człowieka, w tym niedawne wykonanie wyroków śmierci w tym kraju. Chce, by odebrać Białorusi organizację mistrzostw w hokeju w 2014 r. Aleksandra Łukaszenko jest fanem tej dyscypliny.

Na zdj. protesty opozycji na Białorusi

W przyjętej przez aklamację rezolucji eurodeputowani w ostrych słowach potępili pogorszenie się sytuacji w dziedzinie praw człowieka, prześladowania opozycji, a także wykonanie w marcu egzekucji skazanych na śmierć Dźmitryja Kanawałaua i Uładzisłaua Kawalioua za zamachy w mińskim metrze w 2011 r. Europosłowie wezwali reżim do wydania ciał obu mężczyzn rodzinom.

PE zażądał w rezolucji _ bezwarunkowego uwolnienia więźniów politycznych _, w tym Alesia Bialackiego, przewodniczącego Centrum Praw Człowieka _ Wiasna _ i wiceprzewodniczącego Międzynarodowej Federacji Praw Człowieka (FIDH), oraz dwóch byłych kandydatów na prezydenta: Mikałaja Statkiewicza i Andreja Sannikaua - od czego PE uzależnia jakikolwiek postęp dialogu UE z Mińskiem.

Rezolucja apeluje też do krajowych związków hokeja na lodzie, _ by naciskały na IIHF (Międzynarodową Federację Hokeja na Lodzie), aby organizacja ta rozważyła ponownie swoją wcześniejszą decyzję i przewidziała możliwość przeniesienia Mistrzostw Świata w Hokeju na Lodzie w 2014 r. z Białorusi do innego państwu, jeśli nie zostaną uwolnieni wszyscy więźniowie polityczni _.

Przyjęta rezolucja PE była już gotowa, by głosować nad nią 14 marca, na sesji w Strasburgu. Ale eurodeputowani na wniosek jednego z bułgarskich socjaldemokratów zdecydowali się odłożyć jej przyjęcie w nadziei, że reżim wykaże się skłonnością do poprawy sytuacji na Białorusi. Tymczasem dwa dni później w Mińsku ogłoszono, że wyroki śmierci na skazanych za zamachy terrorystyczne zostały wykonane.

PE potępił też w rezolucji _ obraźliwą retorykę _ Łukaszenki wobec niemieckiego ministra spraw zagranicznych" Chodzi o obraźliwe słowa białoruskiego prezydenta nawiązujące do homoseksualizmu Guido Westrwellego.

Rezolucji wskazuje też na bezprecedensowe nasilenie konfliktu dyplomatycznego między UE a Białorusią, do którego doszło, gdy władze w Mińsku zażądały, aby ambasadorowie UE i Polski opuścili kraj na konsultacje. Zdaniem PE decyzja o odwołaniu z Białorusi wszystkich ambasadorów państw UE potwierdza, że _ starania władz białoruskich, by podzielić UE w kwestii sankcji, nie powiodły się _.

PE z aprobatą przyjmuje też ostatnią decyzję Rady ministrów spraw zagranicznych z 23 marca w sprawie nowych sankcje wobec Białorusi, w tym ekonomicznych, polegających na zamrożeniu aktywów wobec 29 firm, należących do trzech oligarchów wspierających reżim Łukaszenki. Unijna _ czarna lista _ osób z zakazem wizowym i zamrożonymi aktywami liczy już 243 przedstawicieli reżimu białoruskiego, odpowiedzialnych za łamanie praw człowieka i represje wobec opozycji.

Czytaj więcej o reżimie na Białorusi
Tam polują na liderów. Prezydent potwierdza Liderów białoruskiej opozycji zatrzymano wczoraj w nocy w pociągu jadącym do Moskwy.
Dyplomatyczny kryzys. Zapowiadają odwet Białoruś nie uznała ambasadorów państw unijnych ze persona non grata, ale uważa, że ich powrót do Mińska byłby przedwczesny.
Gazeta tłumaczy władzę. Za karę śmierci Piątkowe rozszerzenie sankcji Unii Europejskiej wobec Mińska to kara za stracenie dwóch mężczyzn skazanych na śmierć.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)