Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ogniska afrykańskiego pomoru na Białorusi

0
Podziel się:

Nowe ogniska znajdują się we wsiach Roczewicze, Sapkowszczyna oraz Rusaki - informuje portal tut.by.

Ogniska afrykańskiego pomoru na Białorusi
(Elsie esq./CC/Flickr)

Ogniska afrykańskiego pomoru świń stwierdzono w rejonie (powiecie) stołpeckim obwodu mińskiego - poinformował w piątek przedstawiciel stołpeckiej stacji weterynaryjnej. Wcześniej ogniska tej choroby pojawiły się w obwodach grodzieckim i witebskim.

Nowe ogniska znajdują się we wsiach Roczewicze, Sapkowszczyna oraz Rusaki - informuje portal tut.by.

_ - Tam, gdzie stwierdzono zachorowanie zwierzęcia, są wybijane świnie.() Pobieramy próbki, przesyłamy je do Państwowego Centrum Weterynaryjnego i jeśli tam potwierdzą chorobę, odbywa się +oczyszczanie+ całej wsi _ - oświadczył przedstawiciel stołpeckiej stacji weterynaryjnej.

W stacji radzą gospodarzom samym zarzynać świnie, jeśli mają taką możliwość. Pierwsze ognisko afrykańskiego pomoru świń stwierdzono 21 czerwca w obwodzie grodzieńskim. Przystąpiono wówczas - jak podawały niezależne media - do masowego wybijania świń tym obwodzie, a także dwóch innych - mińskim i witebskim. 2 lipca stwierdzono chorobę także w obwodzie witebskim.

Państwowy dziennik _ SB. Biełaruś Siegodnia _ informował, że w związku ze stwierdzeniem u świni domowej przypadku afrykańskiego pomoru świń trwa zwiększony odstrzał dzików. Czasowy zakaz wwozu świń i wieprzowiny z Białorusi wprowadziły już Polska, Rosja, Ukraina, Litwa i Łotwa.

Białoruskie Państwowe Centrum Weterynaryjne podało, że przyczyną zachorowania jest zakażona karma, dostarczana przez jednego z przedsiębiorców z zagranicy i sprzedawana w części rejonów obwodu grodzieńskiego.

Afrykański pomór świń po raz pierwszy został zanotowany w 1903 roku w Afryce Południowej. Choroba dotyka świnie i dziki, powodując duże straty ekonomiczne, ponieważ nie ma na nią szczepionki. Aby jej przeciwdziałać, trzeba stosować ścisłą kwarantannę - stwierdza Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO). Choroba ta nie jest jednak groźna dla ludzi.

Czytaj więcej w Money.pl
"Dziady" w Mińsku zrobiły wielką furorę Kilkuminutowymi owacjami na stojąco zakończyła się w środę w Mińsku premiera Dziadów Adama Mickiewicza.
Dyktator wybrał się na mszę i dostał prezent Metropolita mińsko-mohylewski abp Tadeusz Kondrusiewicz spotkał się z prezydentem Białorusi.
Dziennikarze tej telewizji są na czarnej liście Od czasu rozpoczęcia nadawania w 2007 r. Biełsat nie uzyskał ani razu zgody na oficjalna działalność na Białorusi.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)