Notowania

wojna w syrii
15.11.2013 21:54

ONZ: Nie deportujcie uchodźców z Syrii

Uchodźcy na ogół przybywają z terytorium Turcji i są zmuszani tam wracać.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Xinhua/Photoshot/Reporter)

ONZ zwróciła się w piątek do krajów Unii Europejskiej, których granice są zewnętrznymi granicami Unii, aby niezwłocznie zaprzestały deportowania pojawiających się tam syryjskich uchodźców.

_ - Jesteśmy bardzo zaniepokojeni z powodu napływających informacji o tym, że niektóre kraje Unii Europejskiej nie wpuszczają osób zwracających się do nich o azyl bądź przymusowo je wydalają, co dotyczy nawet osób, które uciekają z Syrii, pogrążonej w konflikcie wojennym _ - oświadczyło Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR).

Uchodźcy na ogół przybywają z terytorium Turcji i są zmuszani tam wracać. Tymczasem Turcja przyjęła już ponad pół miliona ofiar wojny domowej w Syrii z łącznej liczby 2,2 miliona uchodźców.

UNHCR pragnie zwłaszcza wyjaśnić tę sprawę z władzami Bułgarii.

Rzecznik UNHCR Adrian Edwards powiedział, iż został poinformowany, że Bułgaria zmusiła setkę uchodźców do powrotu do Turcji i wysłała 1 200 policjantów, aby ustawiali bariery i płoty na granicy.

Podobne działania podejmują, według UNHCR, Grecja i Cypr, który nie pozwala syryjskim uchodźcom z północnej, kontrolowanej przez Turcję części wyspy przekraczać granicy.

Jednak kraje UE, których granice są zewnętrznymi granicami Unii, nie powinny być pozostawione same wobec problemu napływających syryjskich uchodźców i pozostałe kraje wspólnoty powinny dzielić z nimi odpowiedzialność, zezwalając na przemieszczanie się tych uchodźców wewnątrz Unii - podkreśla rzecznik UNHCR.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: wojna w syrii, syria, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz