Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Opozycja na Ukrainie. Janukowycz ułaskawił Łucenkę

0
Podziel się:

Janukowycz udzielił zdecydowanej odpowiedzi na apele zachodnich polityków.

Opozycja na Ukrainie. Janukowycz ułaskawił Łucenkę
(kmu.gov.ua)

Ukraiński opozycjonista Jurij Łucenko wyjdzie na wolność. Dekret o jego ułaskawieniu podpisał prezydent Wiktor Janukowycz.

W oświadczeniu zamieszczonym na stronie internetowej szefa państwa czytamy, że podjął on taką decyzję, ze względu na prośbę rzeczniczki praw człowieka Walerii Łutkowskiej, a także na wcześniejsze apele misji przedstawicieli Parlamentu Europejskiego między innymi Aleksandra Kwaśniewskiego i Pata Coxa.

O zwolnienie Łucenki wielokrotnie apelowali zachodni politycy. Dla nich, podobnie jak dla ukraińskich opozycjonistów i ekspertów, był on więźniem politycznym._ - Myślę, że to ważny sygnał i krok we właściwym kierunku ze strony władz, natomiast to jest też coś, czego Unia Europejska i kraje Zachodu oczekiwały od Ukrainy. To było oczekiwane wydarzenie _ - stwierdziła kierownik Programu Europejskiego Instytutu Spraw Publicznych Agnieszka Łada.

W podobnym tonie wypowiadał się Tomasz Nałęcz: _ Miejmy nadzieję, że to jest zapowiedź kolejnych wydarzeń, które mogą nastąpić, żeby wileński szczyt Partnerstwa Wschodniego mógł być udany i żeby droga Ukrainy do Europy była drogą możliwą do przejścia _.

_ - To jest dobre wydarzenie, dobra decyzja, dobra informacja. Chciałoby się, żeby takich informacji było więcej _ - dodał. _ - Cieszę się, że tę przeszkodę mamy już za sobą. To przecież była przeszkoda, która kładła się poważnym cieniem na drodze Ukrainy do Europy _ - zaznaczył Nałęcz.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/149/m87189.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/ukraina;w;unii;europejskiej;to;ostatni;gwizdek,31,0,1279775.html) *Chcą wejść do Unii? To ostatni gwizdek * To będzie decydujący miesiąc dla Ukrainy. Musi ona spełnić warunki stawiane przez Unię Europejską, jeśli chce jesienią podpisać umowę stowarzyszeniową. Agnieszka Łada zauważyła, że trzeba zastanawiać się, co to oznacza na dłuższą metę wobec _ innych którzy są uwięzieni i wobec w ogóle przestrzegania praw człowieka na Ukrainie _. _ W związku z tym trzeba powiedzieć: tak, to ważne, ale nie można powiedzieć, że to jest już zdecydowany zwrot na Ukrainie _ - podkreśliła.

_ - Trzeba pamiętać, że Unia Europejska postawiła Ukrainie warunki, iż do maja musi spełnić pewne kryteria, aby w ogóle móc rozmawiać o podpisaniu rozmowy stowarzyszeniowej podczas szczytu Partnerstwa Wschodniego w Wilnie. Myślę, że to właśnie jest taki gest _ - stwierdziła.

O sukcesie misji przedstawicieli Parlamentu Europejskiego Aleksandra Kwaśniewskiego i Pata Coxa mówił eurodeputowany Marek Siwiec: _ Dobrze, że tak się stało. Chcę wierzyć, że talenty obu negocjatorów zostaną docenione w Unii Europejskiej i tak misja będzie trwała. Bo jest to pierwszy krok w stronę uporządkowania relacji z Ukrainą. Tak długo, jak w więzieniach będą siedzieć osoby, osadzone za politykę, tak długo te stosunki nie będą normalne. Jest to precedens, na który będzie się można powoływać, ale to oczywiście nie jest jeszcze zamknięcie tematu. I to wielkie nazwisko, byłej pani premier, będzie cały czas w obiegu. _

_ _

Posłuchaj wypowiedzi Marka Siwca:

_ _

Agnieszka Łada pytana czy po ułaskawieniu Łucenki możliwe jest też uwolnienie Julii Tymoszenko powiedziała, że _ zawsze można tak spekulować i mieć taką nadzieję _. - _ Wiadomo jednak, że to jest trochę inna ranga symboliczna i to nie nastąpi tydzień po tygodniu. To jest pewien gest i Ukraina będzie teraz czekała na reakcję Unii Europejskiej i krajów sąsiednich. Trzeba zobaczyć jakie te reakcje będą _ - zaznaczyła.

_ - Warunków, jak prawo ma być na Ukrainie przestrzegane jest całe mnóstwo, więc nie można powiedzieć, że to już oznacza wielkie zmiany, to jest właściwy krok _ - dodała.

Łucenko, bohater pomarańczowej rewolucji z 2004 roku i zagorzały krytyk prezydenta Janukowycza, został skazany za sprzeniewierzenie pieniędzy państwowych w czasach, gdy kierował MSW. Przyznał m.in. swemu kierowcy dodatek emerytalny o równowartości 16 tys. złotych. Opozycjonista uważa jednak, że jego wyrok zapadł z przyczyn politycznych. Stanowisko to podziela Unia Europejska.

Rzeczniczka praw człowieka Waleria Łutkowska argumentowała, że stan zdrowia Jurija Łucenki jest zły. Zwróciła także uwagę, że były minister spraw wewnętrznych odbył już ponad połowę kary. Łucenko przebywa w więzieniu od grudnia 2010 roku. Został wtedy aresztowany, a w lutym zeszłego roku skazany na cztery lata pozbawienia wolności za nadużywanie stanowiska służbowego i defraudację środków budżetowych.

Janukowycz jeszcze w marcu mówił, że rozważy ułaskawienie byłego ministra, gdy wyczerpie już on wszystkie możliwości prawne zmiany wyroku. Łucenko odpowiadał wówczas, że sam o ułaskawienie nie poprosi, gdyż nie jest przestępcą, a więźniem politycznym.

Czytaj więcej o sytuacji na Ukrainie w Money.pl
Ulotki pokrzyżowały plany demonstrantów Politolodzy sceptycznie podchodzą do możliwości masowych akcji protestacyjnych, mimo że - według ostatnich sondaży - jest gotowy wziąć w nich udział prawie co trzeci badany.
Opozycja do prezydenta: To twoja ostatnia szansa Według opozycji szczyt Ukraina-UE był spotkaniem ostatniej szansy we wzajemnych relacjach.
Posłowie głosują za kolegów. Szykują się... Ukraińska opozycja przygotowuje się do przedterminowych wyborów parlamentarnych i prezydenckich.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)