Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Opozycja w Rosji. Nawalny stanął na czele partii Sojusz Narodowy

0
Podziel się:

- Zakładamy partię, aby przejąć władzę w Rosji - oznajmił 37-letni Aleksiej Nawalny, adwokat, bloger i bojownik z korupcją.

Opozycja w Rosji. Nawalny stanął na czele partii Sojusz Narodowy
(MItya Aleshkovskiy/CC 2.0/Wikimedia)

Jeden z liderów antykremlowskiej opozycji Aleksiej Nawalny stanął na czele partii Sojusz Narodowy, powołanej do życia przez jego stronników. Kongres założycielski nowej formacji obradował wczoraj w Moskwie.

- _ Zakładamy partię, aby przejąć władzę w Rosji _ - oznajmił 37-letni Nawalny, który we wrześniu uczestniczył w wyborach mera Moskwy, zdobywając 27,24 proc. głosów i ustępując tylko obecnemu włodarzowi stolicy Rosji Siergiejowi Sobianinowi.

Kongres zebrał się po to, aby Sojusz Narodowy mógł po raz trzeci złożyć w Ministerstwie Sprawiedliwości Federacji Rosyjskiej wniosek o wpisanie do rejestru partii politycznych. Ministerstwo Sprawiedliwości FR pod różnymi pretekstami już dwa razy odmówiło zarejestrowania ugrupowania Nawalnego.

Jeśli Sojusz Narodowy zostanie zarejestrowany, będzie mógł wziąć udział w wyborach różnego szczebla. Chrztem bojowym dla partii Nawalnego mają być wybory do Moskiewskiej Dumy Miejskiej, które powinny się odbyć we wrześniu 2014 roku.

W kongresie Sojuszu Narodowego wzięło udział 111 delegatów z ponad 50 regionów FR. W wyborach lidera formacji Nawalny zdobył 88 głosów.

- _ Mam nadzieję, że partia zostanie teraz zarejestrowana. Jeśli tak się nie stanie, będzie to stanowić kolejne potwierdzenie, że deklaracje władz o dopuszczeniu opozycji do wyborów to puste słowa _ - oświadczył.

Część programu Sojuszu Narodowego napisał znany liberalny ekonomista, były rektor Moskiewskiej Szkoły Ekonomicznej Siergiej Gurijew, który w maju tego roku wyemigrował do Paryża w obawie przed represjami ze strony Kremla.

42-letni Gurijew znany jest z krytycznych wystąpień pod adresem Kremla. Otwarcie wspiera opozycję. Finansuje fundusz do walki z korupcją, założony przez Nawalnego. Był współautorem programu wyborczego opozycjonisty, gdy ten we wrześniu ubiegał się o urząd mera Moskwy.

Program Sojuszu Narodowego przewiduje m.in. wprowadzenie zmian do Konstytucji FR, zakładających zmniejszenie pełnomocnictw prezydenta i zwiększenie uprawnień rządu, a także przeprowadzenie reformy organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości, w tym utworzenie policji municypalnej.

Partia opowiedziała się za ograniczeniem roli państwa w gospodarce i przyspieszeniem prywatyzacji. Dochód z prywatyzacji - jej zdaniem - powinien być przeznaczony na przeprowadzenie reformy emerytalnej. Sojusz Narodowy opowiedział się również za utrzymanie bezpłatnej służby zdrowia i edukacji.

Ugrupowanie Nawalnego zaproponowało też zmniejszenie dotacji dla niektórych regionów Rosji (republik na Północnym Kaukazie) i wprowadzenie wiz w ruchu osobowym z poradzieckimi państwami Azji Środkowej.

Nawalny - adwokat, bloger i bojownik z korupcją - to jeden z przywódców zeszłorocznych protestów przeciwko powrotowi Władimira Putina na Kreml. Stoi na czele wyłonionej w internetowym głosowaniu Rady Koordynacyjnej Opozycji, która wypracowuje strategię dla przeciwników Putina.

W lipcu Sąd Rejonowy w Kirowie, 900 km na wschód od Moskwy, skazał Nawalnego na 5 lat łagru, uznając go za winnego spowodowania strat materialnych w państwowej spółce Kirowles. Polityk jakoby dopuścił się tego w 2009 roku, będąc doradcą wywodzącego się z demokratycznej opozycji gubernatora obwodu kirowskiego Nikity Biełycha. Nawalny nie przyznał się do winy, a proces uznał za politycznie motywowany.

W październiku kirowski Sąd Obwodowy utrzymał wyrok w mocy, ale zawiesił opozycyjnemu politykowi wykonanie kary na 5 lat.

Prawomocny wyrok skazujący uniemożliwia Nawalnemu start w jakichkolwiek wyborach do czasu zatarcia skazania. Za czyn, za który ukarany został Nawalny, następuje ono po 10 latach od zakończenia kary. Wyrok nie zabrania mu jednak przewodzenia partii politycznej.

Czytaj więcej w Money.pl
Skąd łagodniejsza kara dla Nawalnego? Dziennikarze zastanawiają się, czy to próba złagodzenia polityki Kremla wobec opozycji.
Rosyjskie MSZ szuka haków na Nawalnego? Ministerialni urzędnicy rozpoczęli sprawdzanie otrzymanych materiałów o rzekomym finansowaniu z zagranicy kampanii wyborczej Aleksieja Nawalnego.
Opozycjonista wystartuje na mera Moskwy _ Mamy coraz więcej wolontariuszy i wzywam wszystkich, by do nas dołączyli i pomogli nam uczestniczyć w prawdziwej polityce, w bitwie o głosy wyborców _.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)