Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Order dla sędzi, która zlikwidowała "Wiasnę"

0
Podziel się

Walancina Kruk w 2003 r. rozpatrywała sprawę pozbawienia organizacji pozarządowej rejestracji z powodu udziału jej działaczy w monitorowaniu wyborów prezydenckich.

Order dla sędzi, która zlikwidowała "Wiasnę"
(ASSOCIATED PRESS/FOTOLINK/East News)
bDJzLVrF

Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka nagrodził dziś Orderem Honoru sędzię, która rozpatrywała sprawę likwidacji Centrum Praw Człowieka _ Wiasna _ - poinformowały niezależne portale białoruskie.

Państwowa agencja BiełTA wymieniła w grupie osób wyróżnionych dziś przez Łukaszenkę różnymi odznaczeniami sędzię Sądu Najwyższego Walancinę Kruk. W 2003 r. rozpatrywała ona sprawę pozbawienia _ Wiasny _ rejestracji z powodu udziału jej działaczy w monitorowaniu wyborów prezydenckich w 2001 r. Rejestracja jest niezbędna, by organizacja mogła na Białorusi legalnie funkcjonować.

_ Wiasna _ jest jedną z najbardziej znanych białoruskich organizacji pozarządowych. Istniała od 1998 r. jako organizacja społeczna. Po likwidacji w 2003 r. działacze trzykrotnie próbowali ją zarejestrować, ale za każdym razem spotykali się z odmową.

bDJzLVrH

Jak podkreśla Radio Swaboda, Kruk uczestniczyła też w rozpatrywaniu innych spraw związanych z opozycją. We wrześniu 2012 r. nie przychyliła się do skargi lidera ruchu _ O Wolność _ Alaksandra Milinkiewicza, który próbował za pośrednictwem Sądu Najwyższego sprawić, by zarejestrowano go jako kandydata w wyborach do niższej izby parlamentu, Izby Reprezentantów.

Gdy w 2010 r. Sąd Najwyższy odmówił przyjęcia pozwu założycieli opozycyjnej partii Białoruska Chrześcijańska Demokracja przeciwko Ministerstwu Sprawiedliwości, sędzia Kruk oznajmiła, że decyzja resortu o niezarejestrowaniu partii była zgodna z prawem.

Dwa lata wcześniej ogłosiła, że odmowa zarejestrowania ruchu _ O Wolność _ także nie łamie prawa.

Czytaj więcej w Money.pl
Strategiczne porozumienie trzech organizacji Trzy białoruskie opozycyjne organizacje zawarły długoterminowe strategiczne partnerstwo na trzy najbliższe kampanie wyborcze.
Białoruski opozycjonista trafił do aresztu za... Winahradaua, który jest działaczem młodzieżowego skrzydła opozycyjnej kampanii Mów Prawdę! - organizacji Zmiana, zatrzymano wczoraj. Został skazany za udział w nielegalnym zgromadzeniu.
"To oznacza wepchnięcie w ramiona Rosji" Andrej Sannikau uważa, że Unia Europejska powinna zerwać stosunki z dyktaturą na Białorusii
bDJzLVsi
Źródło:
KOMENTARZE
(0)