Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Osadnicy zdemolowali izraelską bazę wojskową

0
Podziel się:

Żydowscy osadnicy zdemolowali dziś w nocy izraelską bazę wojskową koło Nablusu.

Osadnicy zdemolowali izraelską bazę wojskową
(Vadim Lavrusik/CC/Flickr)
bEUpAWRh

Żydowscy osadnicy zdemolowali dziś w nocy izraelską bazę wojskową koło Nablusu, na Zachodnim Brzegu Jordanu. Atak nastąpił po tym jak do osadników dotarły pogłoski o planowanej przymusowej ewakuacji przez armię nielegalnych osadników.

_ - To są przestępcy, żydowscy terroryści, którzy szkodzą bezpieczeństwu Izraela _ - powiedział w rozgłośni wojskowej izraelski minister ds. obrony frontu wewnętrznego Matan Vilnai.

W innym incydencie grupa radykalnych osadników weszła w nocy na teren strefy wojskowej w pobliżu granicy z Jordanią, żeby zaprotestować przeciwko jordańskim demonstracjom w związku z izraelską decyzją dotyczącą zamknięcia kładki dla pieszych na Wzgórze Świątynne w Jerozolimie. Izraelskie siły bezpieczeństwa wyprowadziły intruzów z bazy.

bEUpAWRj

Jak pisze agencja Reutera, incydenty są oznaką wzrostu napięcia między wojskiem izraelskim a radykalnymi osadnikami, którzy twierdzą, że z powodów religijnych mają prawo mieszkać w dowolnym miejscu na Zachodnim Brzegu, który Palestyńczycy uważają za swoje terytorium.

Rzecznik izraelskiej armii Joaw Mordechaj oświadczył w rozgłośni wojskowej, że na Zachodnim Brzegu doszło do serii _ poważnych incydentów _ po tym, jak rozeszły się pogłoski o zbliżającej się eksmisji kilku osadników.

_ - Kilkudziesięciu działaczy prawicowych rzucało kamieniami w palestyńskie i izraelskie pojazdy wojskowe _ - powiedział rzecznik. Następnie protestujący wkroczyli do bazy wojskowej, _ rzucali butelkami z farbą, wykrzykiwali przekleństwa, przebijali opony w pojazdach wojskowych i wybijali szyby w samochodach _ - dodał Mordechaj.

Według niego, incydent w pobliżu granicy z Jordanią i atak na bazę wojskową niedaleko Nablusu są powiązane. _ Nie wierzę w przypadki. Uważam, że zmobilizowanie około 100 osób wymaga organizacji. Nie pozwolimy na takie zakłócanie spokoju _ - podkreślił Mordechaj. Na Zachodnim Brzegu Jordanu żyje około 300 tys. Izraelczyków.

bEUpAWRp
Czytaj więcej o żydowskim osadnictwie
[ ( http://static1.money.pl/i/h/22/t84758.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/izrael;dal;zgode;na;rozbudowe;osiedla;w;jerozolimie,26,0,853786.html) Izrael dał zgodę na rozbudowę osiedla w Jerozolimie Chodzi o rozbudowę o dwa tysiące mieszkań żydowskiego osiedla Ramat Szlomo w północnej części Jerozolimy Wschodniej.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/137/t74889.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/zielone;swiatlo;dla;osadnikow;w;jerozolimie,206,0,767438.html) Zielone światło dla osadników w Jerozolimie Izraelskie władze wyraziły zgodę na budowę 16 nowych mieszkań w arabskiej dzielnicy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/22/t84758.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/izrael;nie;przejmuje;sie;palestynczykami,117,0,742773.html) Izrael nie przejmuje się Palestyńczykami Żydzi rozbudowują osiedla na Zachodnim Brzegu _ w tempie nieznanym od lat _.
bEUpAWRK
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)