Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Osetia Płd. wybrała parlament

0
Podziel się

Wybrano 34 deputowanych z 4 partii: Komunistycznej, Ludowej, partii Ojczyzna i partii Jedność.

Osetia Płd. wybrała parlament
(PAP/ EPA)
bEhKAyNx

Osetia Południowa - separatystyczna republika gruzińska uznawana za niepodległe państwo przez Rosję i Nikaraguę - wybrała w niedzielę parlament.

To pierwsze głosowanie od rosyjsko-gruzińskiej wojny w sierpniu roku 2008 o kontrolę nad tym regionem. Lokalna opozycja nazwała wybory _ niezgodnymi z prawem _, a Gruzja - _ farsą _ i _ błazenadą _.

Wg wstępnych danych, jakie podała Centralna Komisja Wyborcza, frekwencja wyniosła ok. 80 proc. W spisach wyborców było zarejestrowanych 52.436 osób. Wybory odbywały się także w dodatkowych punktach w należącej do Rosji Osetii Północnej i w Moskwie.

bEhKAyNz

Do parlamentu wybranych zostało 34 deputowanych z czterech partii: Komunistycznej, Ludowej, partii Ojczyzna i partii Jedność.

Według obserwatorów południowoosetyjski przywódca Eduard Kokojty chce zapewnić sobie większość w parlamencie, by zmienić konstytucję i móc ubiegać się o trzecią kadencję w roku 2011. Kokojty, 44-letni były zapaśnik w stylu wolnym, wygrał wybory prezydenckie w roku 2001 i ponownie w roku 2006.
Zapytany przez AFP Eduard Kokojty nie wykluczył zdecydowanie takiej ewentualności, lecz powiedział, że na razie o tym nie myśli, bo pozostało mu (do końca kadencji) dwa i pół roku i wiele rzeczy do zrobienia.

_ - Po tym, co stało się w sierpniu, potrzebujemy trzech-czterech lat, by wszystko odbudować _ - dodał.

Lokalna opozycja, która jest również prorosyjska, zarzuca prezydentowi defraudowanie pieniędzy przysyłanych przez Moskwę.

bEhKAyNF

Jeden z jej przedstawicieli Alan Gasiew uważa, że wybory są _ całkowicie niezgodne z prawem _ i że nic nie zależy od obywateli. _ - To nie jest demokracja _ - powiedział inny.

Gruziński minister ds. reintegracji Temur Iakobaszwili powiedział agencji AFP, że wybory w Osetii Południowej to _ farsa _ i _ błazenada _.

_ - Jak można organizować wybory na terytorium, gdzie ostatnio miały miejsce czystki etniczne? _ - mówił.

bEhKAyNG

CKW podała, że ponad 80 obserwatorów przybyło z zagranicy, by monitorować wybory. OBWE nie przysłała swoich do Osetii Południowej, którą w dziewięć miesięcy po wojnie rosyjsko- gruzińskiej uznaje tylko Rosja i Nikaragua. (PAP)

mmp/ mc/ 2505 2430 int. arch.

bEhKAyOa
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)