Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
atak zimy
01.12.2010 14:57

Osiem ofiar mrozu i opóźnienia PKP

W ciągu ostatniej doby zamarzło w Polsce 8 osób. Zimowa aura opóźniła też pociągi.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Piotr Polak)

W całej Polsce zamarzło osiem osób - alarmuje policja i apeluje by nie przechodzić obojętnie obok tych, którzy są pijani czy bezdomni i nie mają się gdzie schronić. *Z powodu silnych mrozów dochodzi do pęknięcia szyn kolejowych, co skutkuje opóźnieniami pociągów. *

Aktualizacja 17:15

- _ Wszystkie osoby, które zamarzły w ciągu ostatniej doby to mężczyźni, w wieku od 33 do 72 lat. Niestety - z naszych ustaleń wynika, że byli pod wpływem alkoholu _ - powiedział rzecznik komendanta głównego policji Mariusz Sokołowski.

Zaapelował by nie przechodzić obojętnie obok osób bezdomnych czy też pijanych. - _ Jeśli zauważymy kogoś kto od dłuższego czasu, na mrozie, leży na ławce w parku, w rowie, siedzi w przejściu pod dworcem kolejowym powiadommy policję. Dzwońmy jeśli mamy informacje o osobach przebywających w pustostanach czy altankach, jeden telefon może uratować komuś życie _ - dodał Sokołowski.

Jak podkreślił, okres zimowy, to czas gdy policjanci podczas patroli zwracają większą uwagę na miejsca, gdzie mogą szukać schronienia bezdomni: kanały, pustostany, działki. - _ Funkcjonariusze nie mogą być jednak wszędzie dlatego tak ważne jest to, by ktoś poinformował nas o osobach, które nie mają się gdzie schronić _ - dodał.

Zaapelował by osoby wracające w czasie mrozów z imprez korzystały z komunikacji lub taksówek. - _ Alkohol daje złudne wrażenia ciepła. Tymczasem organizm zdecydowanie szybciej się wychładza. Nie ryzykujmy _ - podkreślił.

Także osoby starsze, które w czasie siarczystych mrozów zdecydują na dłuższe wędrówki, powinny uprzedzać o tym swych bliskich i odpowiednio się ubrać.

*Spóźnione pociągi, pęknięte szyny *

Podróżni muszą się liczyć z opóźnieniami pociągów. - _ Z powodu silnych mrozów dochodzi do pęknięcia szyn, oblodzenia przejazdów _ - powiedziała rzeczniczka PKP Intercity Małgorzata Sitkowska.

POSŁUCHAJ RZECZNICZKI PKP INTERCITY:

W przypadku pociągów Przewozów Regionalnych, średnie opóźnienie to 20 minut.

Informacje o opóźnieniach pociągów sięgających nawet kilkudziesięciu minut w całej Polsce - przekazał w rzecznik PKP Polskie Linie Kolejowe Krzysztof Łańcucki. Przyczyną są usterki sieci kolejowej i awarie taboru.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/251/t123643.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/polski;biegun;zimna;rekordowo;ponizej;zera,223,0,726239.html) Polski biegun zimna rekordowo poniżej zera
Jak powiedział rzecznik, usterki są na całej polskiej sieci kolejowej. Najczęściej są to pękające od mrozu szyny i awarie taboru. _ - Nasze ekipy jeżdżą po całym kraju i robią, co mogą, ale usuwanie awarii jest czasochłonne, więc prosimy pasażerów o cierpliwość _ - powiedział rzecznik.

Obecnie trwają prace związane z usunięciem zepsutego składu Kolei Mazowieckich z okolic przystanku Warszawa Ochota. Jak powiedziała rzeczniczka przewoźnika Donata Nowakowska, ruch odbywa się po torze dalekobieżnym.

Rzecznik Przewozów Regionalnych Piotr Olszewski powiedział, że spółka współpracuje z PKP Intercity i w przypadku, gdy skład jednego z przewoźników się zepsuje, pasażerów zapiera pociąg drugiej spółki. W takich przypadkach przewoźnicy honorują wzajemnie swoje bilety.

Rano awaria pociągu zablokowała na godzinę ruch na trasie Otwock - Pilawa. Opóźnienia spowodowała też pęknięta szyna na jednym z torów na warszawskiej dalekobieżnej linii średnicowej. Zanim kolejarze nie naprawili szyny, jeden tor był wyłączony z ruchu.

Ślisko na Lubelszczyźnie

Problemy, choć mniejsze niż wczoraj są także na drogach. Na drodze krajowej nr 12 między Lublinem a Chełmem, w miejscowości Brzezice doszło do zderzenia dwóch tirów.

Przez kilka godzin trasa była zablokowana, ruch wahadłowy udało się wprowadzić po południu - poinformowała policja.

- _ Jeden z tirów tarasujących przejazd został już usunięty z jezdni, droga została odblokowana i ruch w Brzezicach odbywa się teraz wahadłowo _ - poinformował Tomasz Dejer z Komendy Policji w Świdniku.

Druga ciężarówka po zderzeniu została częściowo zepchnięta do rowu. Jak dodał Dejer, nadal trwają prace przy wyciąganiu samochodu. Dopiero po jego usunięciu z jezdni będzie można przyrócić normalny ruch na drodze.

Według wstępnych ustaleń policji, w Brzezicach kierowca tira jadącego do strony Chełma zatrzymał się, ponieważ miał problemy z paliwem, które prawdopodobnie zamarzało. Na zaparkowany samochód najechał drugi tir.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/180/t123316.jpg ) ] (http://www.money.pl/ubezpieczenia/wiadomosci/artykul/atak;zimy;uwazaj;moze;cie;drogo;kosztowac,165,0,724901.html) Atak zimy. Uważaj, może cię drogo kosztować
- _ Obaj kierowcy zostali przewiezieni do szpitala. Po badaniach i opatrzeniu zostali zwolnieni. Obaj byli trzeźwi _ - dodał Dejer.

Na Lubelszczyźnie nadal na drogach są trudne warunki. Jak informują drogowcy, wszystkie trasy są przejezdne, ale w wielu miejscach na szosach zalega zajeżdżony śnieg lub błoto pośniegowe. Tak jest m.in. na odcinku drogi krajowej nr 19 miedzy Lublinem a Kraśnikiem. - _ Tam droga będzie posypywana żużlem _ - powiedział dyżurny lubelskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Błoto pośniegowe lub warstwa śniegu występuje też na większości dróg wojewódzkich.

Pogoda jednak w najbliższym czasie nie poprawi się. Według prognoz późnym wieczorem na Lubelszczyźnie spodziewane są znów obfite opady śniegu i silny wiatr powodujący zawieje i zamiecie śnieżne. Śnieg ma padać do czwartku, do godzin południowych.

Więźniowie pomogą odśnieżać

Około trzech tysięcy więźniów może pomóc przy odśnieżaniu polskich miast. Służba więzienna czeka na sygnały od samorządowców - powiedział minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski.

Szef resortu sprawiedliwości podkreślił, że więźniowie i funkcjonariusze służby więziennej są gotowi wesprzeć samorządy przy odśnieżaniu miast. - _ Łącznie w tej chwili w gotowości jest 3 tys. więźniów. Tylko wczoraj pracowało ich 700 w całym kraju _ - podkreślił Kwiatkowski.

Minister zaapelował do samorządowców w całej Polsce, by skorzystali z tego rodzaju wsparcia. - _ Kilka tysięcy osadzonych jest w każdej chwili w gotowości, żeby złapać szufle, łopaty i walczyć ze śniegiem, tam gdzie jest tylko taka potrzeba _ - mówił. Dodał, że transport i nadzór nad więźniami w czasie pracy zapewnią funkcjonariusze SW.

Minister zauważył, że każdy z więźniów składa dobrowolną deklarację, że chce w takich pracach uczestniczyć.

- _ Ci, którzy zrobili krzywdę w którymś momencie społeczeństwu, weszli w kolizję z prawem, niech odpracują swoje winy. Nie ma lepszej metody resocjalizacji niż praca _ - zaznaczył Kwiatkowski.

Szef resortu sprawiedliwości przypomniał, że więźniowie pomagali także m.in. podczas powodzi. - _ Były dni, że przy umacnianiu wałów jednego dnia pracowało nawet 5 tys. osadzonych. Marzy mi się, żeby także wiele tysięcy pracowało przy odśnieżaniu _ - dodał Kwiatkowski.

Biłgoraj bez ogrzewania

Z powodu awarii ciepłowni w Biłgoraju większość mieszkańców miasta nie ma ciepłej wody i ogrzewania. Awaria ma być usunięta jeszcze w środę.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/66/t123458.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/czechy;pod;sniegiem;powodz;grozi;slowacji,241,0,725489.html) Czechy pod śniegiem, powódź grozi Słowacji
Wiceprezes Biłgorajskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej Piotr Krawczyk powiedział, że prace przy usuwaniu awarii, do której doszło w centralnej ciepłowni, są na ukończeniu.

_ - Jeśli nie będzie żadnych dodatkowych kłopotów, to w ciągu trzech, czterech godzin ciepło powinno wrócić do domów _ - dodał.

Jak tłumaczył Krawczyk, po usunięciu awarii w ciepłowni, która spowodowała wyłączenie pomp i kotłów, rozpocznie się napełnianie sieci wodą. Proces ten będzie nieco wydłużony, ponieważ istnieje ryzyko, że przy tak dużym mrozie (sięgającym nawet -20 stopni) wprowadzenie do rur gorącej wody o temperaturze przekraczającej 100 stopni, może spowodować pęknięcia. _ - Stale monitorujemy stan rurociągu _ - zaznaczył Krawczyk.

Biłgorajskie przedsiębiorstwo zaopatruje w ciepło i ciepłą wodę 80 proc. mieszkańców miasta. Biłogoraj zamieszkuje 27 tys. ludzi.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/233/t123625.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/gazowki;wybuchaly;przez;awarie;stacji;redukcyjnej,61,0,726077.html) Gazówki wybuchały przez awarię stacji redukcyjnej Siedem osób rannych. Jedna nie żyje - wpadła do szybu windy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/70/t123462.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/sytuacja;na;drogach;poprawia;sie,225,0,726241.html) Sytuacja na drogach poprawia się Drogi są przejezdne, ale trzeba uważać na lód.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/69/t123461.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/dwa;miliony;mieszkancow;kijowa;bez;ogrzewania,182,0,725942.html) Dwa miliony mieszkańców Kijowa bez ogrzewania Najbogatsze dzielnice miasta, czyli centralne, nie mają problemu z ciepłem.
Tagi: atak zimy, zima, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz