Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
pakistan
24.06.2011 17:45

Pakistan i Indie chcą współpracować

Oba kraje zgodziły się podjąć rozmowy na temat nowych sposobów budowy zaufania w sprawach nuklearnych oraz zwiększenia wymiany handlowej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

*Pakistan i Indie zgodziły się podjąć rozmowy na temat nowych sposobów budowy zaufania w sprawach nuklearnych oraz zwiększenia wymiany handlowej i ruchu przez granicę w podzielonym między nie Kaszmirze - podały oba kraje we wspólnym oświadczeniu. *

Porozumienie zapadło między dysponującymi bronią jądrową krajami podczas pierwszych od 2,5 roku formalnych rozmów na temat Kaszmiru.

Rozmowy prowadzili czołowi dyplomaci - indyjska sekretarz stanu ds. zagranicznych Nirupama Rao i jej pakistański odpowiednik Salman Bashir.

Osiągnięto w nich większy, niż się spodziewano, postęp, o czym oboje dyplomaci poinformowali media.

Oba kraje znajdowały się pod presją USA, by zmniejszyć napięcie w stosunkach dwustronnych, ponieważ, zdaniem Waszyngtonu ich rywalizacja ma wpływ na sytuację w Afganistanie i utrudnia zaprowadzenie tam pokoju.

Indie i Pakistan od uzyskania niepodległości w latach 40. XX wieku stoczyły ze sobą trzy wojny.

Indie zarządzają obecnie południową częścią Kaszmiru, a Pakistan północną. W zamieszkanym głównie przez muzułmanów indyjskim Kaszmirze od ponad 20 lat trwa islamistyczna rebelia. Według oficjalnych danych, w jej rezultacie zginęło co najmniej 47 tys. ludzi.

Rozmowy dotyczące rozwiązania sporu o Kaszmir zawieszono, gdy wywodzący się z Pakistanu terroryści przeprowadzili serię zamachów w Bombaju, zabijając ponad 160 osób. Według Indii Pakistan zrobił zbyt mało, aby powstrzymać terrorystów prowadzących działania z jego terytorium.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/145/t96657.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/indie;i;pakistan;rozmawiaja;o;pokoju,49,0,767537.html) Indie i Pakistan rozmawiają o pokoju Negocjacje pokojowe zostały zawieszone po zamachach bombowych w Bombaju.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/107/t47467.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/tysiace;osob;protestowalo;w;kaszmirze;zaatakowano;policje,56,0,674360.html) Tysiące osób protestowało w Kaszmirze, zaatakowano policję Protestowano przeciw indyjskim rządom w tym regionie.
Tagi: pakistan, indie, broń nuklearna, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz