Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Pakistan: Powódź uwięziła dziesiątki tysięcy osób

0
Podziel się

Około 2,5 miliona ludzi jest dotkniętych skutkami powodzi. 1100 nie żyje.

Pakistan: Powódź uwięziła dziesiątki tysięcy osób
(PAP/EPA)
bEgGlMlN

Około 2,5 miliona ludzi jest dotkniętych skutkami powodzi, które od ubiegłego tygodnia pustoszą Pakistan - poinformował Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża.

_ Według oficjalnych źródeł powodzie spowodowane deszczami monsunowymi doprowadziły w Pakistanie do śmierci ponad 1100 ludzi, a od ubiegłego tygodnia ich skutkami dotkniętych jest 2,5 miliona ludzi w całym kraju _ - poinformował MKCK w komunikacie.

_ W regionach najmocniej dotkniętych całe wsie zostały nagle zniszczone przez potoki wody _ - dodał Czerwony Krzyż, podkreślając, że miliony ludzi _ straciły wszystko _.

bEgGlMlP

Ekipy ratunkowe próbują dotrzeć do dziesiątek tysięcy ludzi wciąż uwięzionych na zalanych terenach. Utrudnia im to stan dróg i mostów, z których wiele zostało zniszczonych. Najtrudniejsza sytuacja panuje na północy kraju, gdzie jeszcze niedawno siły rządowe walczyły z talibskimi rebeliantami.

Na ulicach miast zalegają padłe zwierzęta, co budzi obawy przed epidemiami. Pojawiły się informacje o pierwszych przypadkach cholery. Dotychczas ambasada stanów Zjednoczonych ogłosiła, że USA przekażą 10 mln dol. na pomoc humanitarną, a UE chce na ten cel wydać 30 mln dol.

Tymczasem agencja Reutera poinformowała, że z propozycją udzielenia pomocy powodzianom wystąpiły w dziś islamskie organizacje charytatywne, z których cześć podejrzewanych jest o powiązania z islamistami. Jak podkreśla agencja, organizacje te mogą dzięki temu zyskać poparcie wśród mieszkańców regionu.

Rzecznik Falah-i-Insaniat (Fundacji na rzecz dobrobytu ludzkości) Salman Shahid poinformował, że jego fundacja utworzyła 13 szpitali i obozów dla ludzi, którzy w wyniku powodzi musieli opuścić swoje domy. Podobne działania prowadzi kilka innych grup.

bEgGlMlV

Jak podkreśla Reuters, Falah-i-Insaniat jest podejrzewana o związki z Jamaat-ud-Dawacharity, której działalności zabroniła w grudniu ub.r. Rada Bezpieczeństwa ONZ za związki z Lashkar-e-Taiba, grupą obwinianą za ataki na Bombaj z 2008 roku.

Pakistańskie władze obawiają się, że liczba zabitych może jeszcze wzrosnąć. W regionie zapowiadane są też kolejne deszcze. Według władz zniszczonych jest 29,5 tys. domów i główna droga handlowa do Chin.

_ - Zniszczona została cała infrastruktura, którą budowaliśmy przez ostatnich 50 lat _ - powiedział przedstawiciel lokalnej agencji ds. nadzwyczajnych w prowincji Chajber Pachtunchwa.

ZOBACZ TAKŻE:

bEgGlMmq
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)