Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Panetta: Koniec operacji bojowych w Afganistanie

0
Podziel się:

Leon Panetta oświadczył, że USA chcą zakończyć operacje bojowe w Afganistanie przed końcem 2013 r.

Panetta: Koniec operacji bojowych w Afganistanie
(PAP/EPA)

Sekretarz obrony USA Leon Panetta oświadczył w środę, że Stany Zjednoczone i ich sojusznicy chcą zakończyć operacje bojowe w Afganistanie przed końcem 2013 r. a w roku następnym ograniczyć swoją rolę do doradztwa i szkolenia.

W rozmowie z dziennikarzami na pokładzie samolotu lecącego na spotkanie ministrów obrony NATO w Brukseli, Panetta po raz pierwszy - jak ocenia Reuters - wyraźnie potwierdził terminy, o których nieoficjalnie mówiono od pewnego czasu.

Associated Press zauważa, że terminy te świetnie pasują do amerykańskiego kalendarza politycznego w roku wyborczym. Umożliwią one bowiem prezydentowi Obamie wskazywanie podczas kampanii wyborczej, że po wycofaniu wszystkich żołnierzy USA z Iraku także ich wycofanie z Afganistanu jest kwestią stosunkowo niedalekiej przyszłości.

"Naszym celem jest zakończenie całego tego procesu w 2013 r. a później - miejmy nadzieję od połowy do końca 2013 r. - przejść od roli bojowej do roli szkoleniowej i doradczo-wspierającej" - powiedział szef Pentagonu.

Analitycy podkreślają, że w listopadzie 2010 r. wszyscy sojusznicy z NATO poparli plan utrzymania swoich sił w Afganistanie do końca 2014 r. Jednak kilka dni temu prezydent Francji Nicolas Sarkozy, który stoi w obliczu trudnej walki o reelekcję, oświadczył, że Francja wycofa wszystkich swoich żołnierzy o rok wcześniej, czyli do końca 2013 r. Co więcej, Sarkozy wezwał pozostałych sojuszników z NATO aby uczynili to samo.

Sarkozy złożył to oświadczenie w obecności prezydenta Afganistanu Hamida Karzaja, który zdawał się je popierać i wkrótce po śmierci w Afganistanie czterech francuskich żołnierzy, którzy zostali zastrzeleni przez zbuntowanego żołnierza afgańskiego.

Stany Zjednoczone usiłują zakończyć konflikt w Afganistanie poprzez nakłonienie talibów do rozmów z rządem Karzaja. Jednak dotychczas starania te nie przyniosły większych rezultatów.

Czytaj więcej o wojnie w Afganistanie
Skandaliczne zdjęcia. Znaleziono winnych Zidentyfikowani marines, którzy oddawali mocz na zwłoki talibów, nadal pełnią służbę.
Będą rozmawiać z talibami i dadzą im biuro W Katarze zostanie otwarte biuro łącznikowe talibów.
Afganistan stawia warunki Amerykanom Kabul negocjuje obecnie z Waszyngtonem partnerstwo strategiczne, które ma zdefiniować warunki obecności amerykańskiej po wycofaniu sił NATO.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)