Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Papież Franciszek: kryzys nie może być alibi dla skandalu głodu na świecie

0
Podziel się:

Zdaniem Franciszka obecne trudności finansowe i gospodarcze są konsekwencją kryzysu przekonań i wartości, także tych będących podstawą życia między narodami.

_ Skandalem _ nazwał papież to, że ludzie umierają z głodu, choć produkowanej żywności wystarczyłoby dla wszystkich. Delegacji Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) Franciszek powiedział, że kryzys nie może być żadnym alibi.

_ Należy i trzeba zrobić coś więcej, by dodać impulsu międzynarodowej akcji na rzecz biednych _ - powiedział dziś papież. Dodał, że nie wystarczy sama dobra wola. A jeszcze gorsze od niej, zauważył, są często niedotrzymywane obietnice.

_ Nie można też dalej uciekać się do alibi w postaci aktualnego globalnego kryzysu, z którego zresztą nie będzie można całkowicie wyjść, jeśli do warunków życia nie będzie się podchodzić przez pryzmat człowieka i jego godności _ - stwierdził Franciszek w przemówieniu do delegatów 38. konferencji FAO odbywającej się w Rzymie.

Zaapelował do tej organizacji o wzmożenie wysiłków, by rozwiązać problemy głodu na świecie, z powodu którego - przypomniał - cierpią i umierają miliony ludzi.

_ Konieczne jest znalezienie rozwiązań, by wszyscy mogli korzystać z owoców ziemi, nie tylko po to, by uniknąć powiększenia się różnic między tymi, którzy mają więcej a tymi, którzy muszą zadowolić się okruszkami ze stołu, ale również z powodu wymogu sprawiedliwości, równości i szacunku dla każdej istoty ludzkiej _ - oświadczył papież.

Potępił następnie proceder spekulacji finansowych, które mają wpływ na ceny żywności i ,jak dodał, czynią z ludzi _ towar _.

Zdaniem Franciszka obecne trudności finansowe i gospodarcze są konsekwencją _ kryzysu przekonań i wartości _, także tych będących podstawą życia między narodami.

Wyraził również opinię, że potrzebna jest reforma samego FAO, by zagwarantować _ bardziej skuteczne, przejrzyste i sprawiedliwe _ zarządzanie tą agendą ONZ.

Papież apelował o zmianę postaw mówiąc, że trzeba być gotowym dzielić się wszystkim z innymi, a nie być obojętnym na potrzeby biednych.

Czytaj więcej w Money.pl
Papież wie, co jest źródłem kryzysu Benedykt XVI przypomniał politykom ostrzeżenie z Księgi Mądrości: _ będzie bowiem sąd nieubłagany nad panującymi. _
Oto żywieniowe efekty kryzysu we Włoszech Kłopoty finansowe i powszechne przekonanie o potrzebie oszczędzania sprawiły, że mieszkańcy Włoch jedzą coraz więcej makaronu i domowej pizzy, a mniej mięsa.
Kanonizacja papieża w tym roku? Możliwe W lipcu powinna się zebrać komisja watykańskiej kongregacji, by zatwierdzić decyzję podjętą wcześniej przez lekarzy i teologów w sprawie uznania cudu za wstawiennictwem Polaka.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)