Notowania

franciszek
22.03.2013 12:15

Papież Franciszek o islamie. Przemówił do ambasadorów

Podczas spotkania z ambasadorami potępił ubóstwo duchowe Zachodu, które dotyka szczególnie tak zwanych krajów zamożnych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Papież Franciszek powiedział w przemówieniu do korpusu dyplomatycznego, że Stolicy Apostolskiej zależy na _ dobru każdego człowieka na tej ziemi _. _ Z tym właśnie zamiarem biskup Rzymu rozpoczyna swoją posługę _ - dodał.

Franciszek za priorytety swej posługi uznał dialog z innymi religiami oraz niewierzącymi i budowanie mostów między ludźmi, w tym z islamem. Podczas spotkania z ambasadorami potępił ubóstwo duchowe Zachodu, które dotyka szczególnie tak zwanych _ krajów zamożnych _. Papież zwrócił uwagę, że to zjawisko zagraża relacjom między ludźmi. Podkreślił też potrzebę docierania do niewierzących i budowania z nimi _ więzi przyjaźni _.

Nowy papież wyraził nadzieję na przyjaźń ze strony reprezentowanych przez dyplomatów 180 krajów oraz na podjęcie dialogu z tymi, które nie utrzymują relacji z Watykanem.

Zwracając się do ambasadorów podkreślił: _ Jak wiecie z różnych powodów wybrałem moje imię, myśląc o świętym Franciszku z Asyżu - postaci dobrze znanej daleko poza granicami Włoch i Europy, a także wśród tych, którzy nie wyznają wiary katolickiej _.

_ Jednym z pierwszych powodów jest umiłowanie przez Franciszka ubogich. Jak wielu ubogich jest jeszcze na świecie! Na jak wielkie cierpienie napotykają! _ - mówił papież. Zapewnił, że wzorem świętego Franciszka z Asyżu Kościół _ zawsze starał się troszczyć, opiekować się w każdym zakątku ziemi tymi, którzy cierpią z powodu nędzy _.

Położył nacisk na _ hojne dzieło chrześcijan _, którzy niosą pomoc chorym, sierotom, bezdomnym i wszystkim zepchniętym na margines. _ W ten sposób działają na rzecz budowania społeczeństw bardziej ludzkich i sprawiedliwych _ - powiedział Franciszek.

Papież zwrócił następnie uwagę na to, że istnieje też inny rodzaj biedy. _ To duchowe ubóstwo naszych dni, które dotyczy w poważnym stopniu także krajów uważanych za najbogatsze _ - wskazał. Przypomniał, że Benedykt XVI nazwał to zjawisko _ dyktaturą relatywizmu _, która zagraża relacjom międzyludzkim.

_ W ten sposób dochodzę do drugiego powodu, dla którego przybrałem moje imię. Franciszek z Asyżu mówi nam: działajcie na rzecz budowania pokoju! Nie ma jednakże prawdziwego pokoju bez prawdy _ - dodał.

Franciszek wyraził przekonanie, że nie ma prawdziwego pokoju, gdy każdy człowiek jest miarą samego siebie i wyłącznie domaga się praw dla siebie nie troszcząc się o dobro innych.

_ Jednym z tytułów biskupa Rzymu jest Pontifex, to znaczy ten, który buduje mosty z Bogiem i między ludźmi. Pragnę właśnie, aby dialog między nami pomógł w budowaniu mostów między wszystkimi ludźmi, tak aby każdy mógł znajdować w drugim nie wroga, nie konkurenta, lecz brata, którego trzeba przyjąć i objąć _ - oświadczył papież.

Zwrócił uwagę na konieczność zintensyfikowania dialogu między różnymi religiami. _ Myślę nade wszystko o dialogu z islamem i bardzo sobie cenię obecność podczas Mszy św. inaugurującej moją posługę tak wielu przedstawicieli władz religijnych i świeckich świata islamskiego _ - powiedział.

Franciszek opowiedział się też za intensyfikacją dialogu z niewierzącymi, _ aby nigdy nie dominowały różnice, które dzielą i ranią, lecz pomimo różnorodności zwyciężyło pragnienie budowania prawdziwych więzi przyjaźni między wszystkimi narodami _.

Papież zachęcił wszystkich do _ walki z ubóstwem zarówno materialnym jak i duchowym, budowania pokoju i wznoszenia mostów _.

Przypomniał, że święty Franciszek uczy głębokiego szacunku dla środowiska, które - jak dodał - _ nazbyt często nie wykorzystujemy dla dobra, lecz zachłannie wyzyskujemy je ze szkodą dla wszystkich _.

Czytaj więcej w Money.pl
Buddyści liczą, że nowy papież będzie kontynuował dialog Obserwują wybór papieża, gdyż interesują się, w jakim kierunku pójdzie współpraca i rozwój dialogu międzyreligijnego.
Papież pije Yerba mate Yerba mate to wysuszone, zmielone liście ostrokrzewu paragwajskiego, z którego przyrządza się napar spożywany przede wszystkim przez mieszkańców Argentyny, Paragwaju, Urugwaju czy Brazylii.
Oto, co o nowym papieżu myślą Amerykanie Trzy czwarte amerykańskich katolików jest zadowolonych z wyboru nowego papieża Franciszka - wynika z najnowszego badania Pew Research Center.
Papież napisał do wiernych. Na Twitterze Wiadomości od Franciszka dotyczą posługi biskupa Rzymu i obowiązków chrześcijan. Zredagowano je w kilku językach, między innymi po polsku.
Tagi: franciszek, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz