Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
papież
14.03.2013 18:14

Papież Franciszek przewodniczył pierwszej mszy po swym wyborze

- Jeśli nie będziemy głosić Jezusa, staniemy się litościwą organizacją pozarządową, a nie oblubienicą Pana - mówił papież.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

W Kaplicy Sykstyńskiej nowo wybrany papież Franciszek przewodniczył po południu pierwszej mszy po swym wyborze. W improwizowanej homilii ostrzegł, że bez głoszenia Jezusa Kościół stanie się _ organizacją pozarządową _.

Aktualizacja: 19:09

_ - Jeśli nie będziemy głosić Jezusa, staniemy się litościwą organizacją pozarządową, a nie oblubienicą Pana _ - mówił papież. Przedstawił również trzy obowiązki i wyzwania, które można uznać za program jego pontyfikatu: _ podążać, budować Kościół, wyznawać wiarę _.

Papież apelował o odwagę podążania _ z krzyżem Pana _: _ Kiedy idziemy bez krzyża, jesteśmy docześni; możemy być biskupami, księżmi, kardynałami, ale nie jesteśmy uczniami Pana _.

_ - Kto nie modli się do Boga, modli się do diabła _ - dodał Franciszek. - _ Co się dzieje, kiedy nie buduje na kamieniach? Dzieje się to, co przytrafia się dzieciom na plaży, gdy budują zamki z piasku, wszystko się zawala, bo się nie trzyma _ - zauważył.

Nowy papież wygłosił kazanie bez kartki. Jego homilia trwała 8 minut. W kończącej konklawe Mszy _ pro Ecclesia _ czyli _ za Kościół _ brało udział 114 kardynałów, którzy uczestniczyli w konklawe. Wszyscy weszli do Kaplicy Sykstyńskiej w uroczystej procesji.

Ceremoniał Mszy był uroczysty, ale papież nie założył tradycyjnych czerwonych butów. Miał na nogach zwykłe, czarne buty. Wczoraj, gdy po raz pierwszy pokazał się na balkonie bazyliki świętego Piotra, ubrany był białą sutannę, ale bez purpurowej pelerynki.

Obserwatorzy podkreślają, że nowy papież jest osobą skromną i stawiającą się blisko zwykłego człowieka. Takim pamięta go jego rodak argentyński jezuita Hugo Gulierno Ortiz, obecnie kierownik sekcji hiszpańskojęzycznej Radia Watykańskiego. - _ Kiedy wstąpiłem do Towarzystwa Jezusowego, on był prowincjałem zakonu. Z pewnością jest osobą otwartą, ale jednocześnie bardzo wymagającą. Nigdy nie zostawiał człowieka samego. Był proboszczem parafii w dzielnicy, zamieszkałej przez ludzi ubogich. Nas, kleryków wysyłał na ulice, abyśmy szukali ludzi biednych, odwiedzali chorych i uczyli dzieci katechizmu - wspomina Ortiz . _

Franciszek jest pierwszym od ponad 1300 lat papieżem spoza Europy i pierwszym jezuitą, który został wybrany na następcę świętego Piotra.

Czytaj więcej o papieżu Franciszku w Money.pl
Ważna deklaracja Watykanu w sprawie wizyty papieża w Polsce - _ Dzięki wielkiej postaci Jana Pawła II, Polska cieszy się dużym uznaniem Kościoła oraz jego następców _ - mówi rzecznik Stolicy Apostolskiej.
_ Papież to Franciszek, a nie Franciszek I - Franciszek i basta _ - tak rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi rozwiał wątpliwości co do imienia nowego biskupa Rzymu.
Tak polscy biskupi oceniają nowego papieża Kościół w Polsce z wdzięcznością i nadzieją przyjmuje wybór Waszej Świątobliwości na Stolicę Piotrową - napisali uczestnicy Konferencji Episkopatu.
Tagi: papież, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz