Notowania

pedofilia w kościele
31.01.2014 14:04

Papież o pedofilii w Kościele: Dziękuję duchownym

Podczas audiencji w Watykanie papież mówił, że dzieci w Kościele muszą być zawsze chronione i wspierane.

Podziel się
Dodaj komentarz
(CPP / Polaris/East News)

Papież Franciszek podziękował dziś Kongregacji Nauki Wiary za jej zaangażowanie w walkę z pedofilią wśród duchownych. Podczas audiencji w Watykanie mówił, że dzieci w Kościele muszą być zawsze chronione i wspierane.

Zwracając się do członków Kongregacji Nauki Wiary papież powiedział: _ Chciałbym podziękować wam za wasze zaangażowanie w podejście do delikatnej problematyki, dotyczącej najcięższych przestępstw, zwłaszcza przypadków seksualnego wykorzystywania nieletnich przez duchownych _.

_ - Myślcie o dobru dzieci i młodych, którzy we wspólnocie chrześcijańskiej muszą być zawsze chronieni i wspierani w ich rozwoju ludzkim oraz duchowym _ - apelował Franciszek.

Następnie papież poinformował, że w Watykanie rozważana jest obecnie możliwość połączenia z Kongregacją Nauki Wiary, rozpatrującą przypadki pedofilii, powołanej niedawno przez niego komisji do spraw ochrony dzieci. _ - Chciałbym, by komisja ta była wzorem dla wszystkich, którzy zamierzają krzewić dobro dzieci _ - dodał.

Zgodnie z zapowiedziami specjalna komisja ds. ochrony dzieci przed nadużyciami seksualnymi ze strony duchownych, o której utworzeniu poinformowano w grudniu, zajmie się udzielaniem pomocy i wsparcia ofiarom pedofilii.

Komisja z udziałem duchowieństwa i osób świeckich ma proponować inicjatywy mające na celu walkę z pedofilią w Kościele i będzie nadzorować wprowadzanie wytycznych w sprawie przeciwdziałania tym przestępstwom. Współpracować będzie z biskupami i przełożonymi zakonów oraz wydawać zalecenia dotyczące współpracy z władzami świeckimi.

Najważniejszą rolę w rozpatrywaniu przypadków pedofilii wśród księży pełni w Watykanie Kongregacja Nauki Wiary, która prowadzi dochodzenia kanoniczne w sprawie wysuwanych pod adresem duchownych oskarżeń. Obecnie w tej kongregacji, gdzie działa specjalny trybunał kanoniczny, toczy się postępowanie dotyczące zarzutów postawionych byłemu nuncjuszowi na Dominikanie arcybiskupowi Józefowi Wesołowskiemu.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: pedofilia w kościele, papież, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz