Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Parlament w Rosji uchwalił ważną ustawę

0
Podziel się:

To już kolejne z zainicjowanych przez ustępującego prezydenta Dmitrija Miedwiediewa aktów prawnych zmierzających do zreformowania systemu politycznego Rosji.

Parlament w Rosji uchwalił ważną ustawę
(tinou bao/CC/Flickr)

Duma Państwowa, izba niższa parlamentu Rosji, uchwaliła dziś ustawę przywracającą bezpośrednie wybory gubernatorów w Federacji Rosyjskiej, zniesione w 2004 roku z inicjatywy ówczesnego prezydenta Władimira Putina.

Duma uchwaliła też ustawę zwalniającą partie polityczne, które chcą wziąć udział w wyborach, z obowiązku zbierania podpisów poparcia. Nowe regulacje dotyczą wyborów wszystkich szczebli, z wyjątkiem wyborów prezydenckich.

Oczekuje się, że w najbliższy piątek ustawy zatwierdzi Rada Federacji, izba wyższa parlamentu. To już kolejne z zainicjowanych przez ustępującego prezydenta Dmitrija Miedwiediewa aktów prawnych zmierzających do zreformowania systemu politycznego Rosji. W marcu parlament uchwalił ustawę, która zliberalizowała przepisy regulujące zakładanie partii politycznych.

Tę reformę polityczną Miedwiediew zapowiedział 22 grudnia ubiegłego roku w orędziu do Zgromadzenia Federalnego. Wkrótce potem przesłał do Dumy projekty stosownych ustaw.

W połowie lutego Miedwiediew wniósł też do Dumy Państwowej projekt ustawy zmieniającej zasady wybierania samej niższej izby parlamentu. Nowe przepisy mają zagwarantować, że w Dumie reprezentowane będą wszystkie regiony FR.

Demokratyzacja systemu politycznego była jednym z głównych żądań uczestników wielotysięcznych manifestacji oponentów Putina, do których doszło w Moskwie i innych miastach FR po wyborach parlamentarnych z 4 grudnia ubiegłego roku. Opozycja uznała je za sfałszowane na korzyść kierowanej przez Putina partii Jedna Rosja.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/12/m208396.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/gaz;lupkowy;w;polsce;przejdzie;w;rece;rosjan,194,0,1074114.html) *Rosjanie chcą naszego gazu. ABW ostrzega * W ubiegłym roku ABW opracowała trzy poufne raporty dotyczące gazu łupkowego, które trafiły następnie do najważniejszych osób w państwie. Przywracając bezpośrednie wybory gubernatorskie, Duma wprowadziła jednak dwa _ filtry _ dla kandydatów na szefów regionalnych administracji. Pierwszy - _ prezydencki _ - daje prezydentowi prawo do opiniowania kandydatur na gubernatorów.

Natomiast drugi - _ municypalny _ - ustanawia obowiązek uzyskiwania przez kandydatów podpisów poparcia od 5 do 10 proc. lokalnych deputowanych w co najmniej trzech czwartych samorządów w regionie, w którym ubiegają się o urząd gubernatora.

Kandydaci niezależni dodatkowo będą musieli zebrać podpisy poparcia lokalnych wyborców - od 0,5 do 2 proc. uprawnionych do głosowania. Kandydaci wystawieni przez oficjalnie zarejestrowane partie polityczne zostali z tego obowiązku zwolnieni.

Od 2004 roku gubernatorów formalnie wybiera lokalny parlament. Jednak pretendenta na to stanowisko wskazuje prezydent spośród trzech kandydatur, które proponuje mu najsilniejsza partia w danym regionie, czyli putinowska Jedna Rosja, kontrolująca wszystkie regionalne zgromadzenia ustawodawcze.

Wprowadzeniu _ filtrów _ sprzeciwiały się Sprawiedliwa Rosja i Komunistyczna Partia Federacji Rosyjskiej (KPFR). Lider tej pierwszej Siergiej Mironow oświadczył, że obowiązek pozyskania poparcia lokalnych deputowanych nie jest _ filtrem _, lecz _ przeszkodą _ dla opozycyjnych kandydatów.

Spośród około 350 tys. samorządowców 65 proc. to członkowie Jednej Rosji. Cytowany przez dziennik _ Moskowskije Nowosti _ politolog Dmitrij Orieszkin ocenił, że dla opozycyjnego kandydata przejście przez _ filtry _ będzie praktycznie niemożliwe. _ Jest to system dwóch kluczy. Pierwszy znajduje się w rękach gubernatora, który za pośrednictwem swoich ludzi w parlamentach lokalnych może zablokować niepożądaną - z jego punktu widzenia - kandydaturę. Drugi - w rękach prezydenta _ - wyjaśnił Orieszkin.

Niemniej politolog uznał przyjęcie ustawy za _ powolny proces we właściwym kierunku _. _ Dotychczas prezydent po prostu wyznaczał kandydatów. Teraz będzie musiał szukać kompromisu z gubernatorem _ - zauważył.

Ustawa ma wejść w życie 1 czerwca. Pierwsze od ośmiu lat bezpośrednie wybory gubernatorów odbędą się prawdopodobnie 14 października.

Miedwiediew opuści Kreml 7 maja, kiedy to zastąpi go Putin, który wygrał marcowe wybory prezydenckie.

Czytaj więcej o sytuacji w Rosji
Rosjanie chcą naszego gazu. ABW ostrzega W ubiegłym roku ABW opracowała trzy poufne raporty dotyczące gazu łupkowego, które trafiły następnie do najważniejszych osób w państwie.
Miedwiediew zbawcą? Uratował kraj przed... Miedwiediew oznajmił, że za swoje najważniejsze zadanie uważa rozwój swobód obywatelskich i ekonomicznych.
Obalają argumenty Putina. Nie ma na to szans Rosja nie ma żadnych szans na stworzenie struktur podobnych do Unii Europejskiej.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)