Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Pedofilia w Kościele. Papież Franciszek usunął kolejnego biskupa

0
Podziel się:

W komunikacie watykańskiego biura prasowego nie ma mowy o stawianych dostojnikowi zarzutach.

Pedofilia w Kościele. Papież Franciszek usunął kolejnego biskupa
(CPP / Polaris/East News)

Papież Franciszek usunął dzisiaj z urzędu biskupa z Paragwaju, oskarżanego o tuszowanie pedofilii. Watykan wyjaśnił w nocie, że biskup miasta Ciudad del Este, Rogelio Ricardo Liveres Plano, został zdymisjonowany po wizytacjach Stolicy Apostolskiej.

Na miejsce zdymisjonowanego przez Franciszka biskupa, oskarżonego także o malwersacje, mianowany został administrator apostolski. W komunikacie watykańskiego biura prasowego nie ma mowy o stawianych dostojnikowi zarzutach.

Włoska agencja prasowa ANSA wyjaśniła, że biskupowi z Paragwaju zarzucono tuszowanie skandalu pedofilii w jego diecezji. Doszło tam do poważnej polemiki wokół przyjęcia do niej księdza z Argentyny Carlosa Urrutigoity, oskarżonego w 2002 roku o nadużycia seksualne, gdy pełnił posługę w USA. Ksiądz został odesłany najpierw do Kanady, a przed dziewięcioma laty trafił do Paragwaju, gdzie został - jak dodaje ANSA - osobistością nr 2 w diecezji Ciudad del Este jako jej wikariusz generalny.

Sprawa ta wywołała poważny spór i głębokie podziały w paragwajskim episkopacie. Oskarżony o pedofilię wikariusz został zdymisjonowany dopiero po wizycie delegacji watykańskiej, wysłanej tam przez Franciszka.

Stolica Apostolska oświadczyła, że papież podjął decyzję po wnikliwej analizie wniosków z wizytacji w diecezji, przeprowadzonej przez delegacje Kongregacji ds. Biskupów oraz Duchowieństwa.

_ - Bolesna decyzja Stolicy Apostolskiej, podyktowana przez szereg powodów duszpasterskich, wynika z troski o najwyższe dobro jedności Kościoła w Ciudad del Este i wspólnoty biskupów Paragwaju _ - ogłosił Watykan.

Czytaj więcej w Money.pl
Papież w Albanii. Jak zostanie przyjęty? Papież pragnie wyrazić uznanie dla dobrej koegzystencji między chrześcijanami, a stanowiącymi w Albanii większość muzułmanami.
Niezwykły chrzest w Watykanie. Papież... Papież Franciszek ochrzcił dziś ojca jednego z uczniów, którzy zginęli w katastrofie promu Sewol.
Kim odpalił pięć rakiet. Co z papieżem? Pociski odpalono w dniu przybycia do Korei Południowej Franciszka.
wiadmomości
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)