Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pentagon oskarża 6 sprawców ataku na WTC

0
Podziel się:

Prokuratura będzie się domagać wymierzenia im kary śmierci.

Pentagon oskarża 6 sprawców ataku na WTC
(PAP/EPA)

Jak powiedział generał Thomas W.Hartman, radca prawny resortu, oskarżeni, przetrzymywani w bazie amerykańskiej Guantanamo na Kubie (na zdjęciu), staną przed specjalnym trybunałem wojskowym w tej bazie, powołanym przez rząd w celu sądzenia zagranicznych terrorystów.

Będzie to pierwszy proces przed tym trybunałem, który długo był przedmiotem kontrowersji w USA.

Najważniejszy oskarżony to Chalid Szejk Mohamed, autor planu ataku 11 września, który - jak powiedział Hartman - przedstawił go Osamie bin Ladenowi już w 1996 r.

Pozostali to: Mohamed al-Qahtani, który według prokuratury miał być dwudziestym porywaczem samolotów 11 września; Ramzi bin al-Shibh, domniemany główny łącznik między porywaczami a kierownictwem Al-Kaidy; Ali Abd al-Aziz Ali, siostrzeniec i pomocnik Chalida Szejka Mohamada; Mustafa Ahmed al-Hawsawi; Walid bin Attash, który, według aktu oskarżenia, wybierał i szkolił niektórych porywaczy samolotów.

Wszyscy oskarżeni będą sądzeni razem. Prokuratorzy Pentagonu - poinformował generał - mają wnioskować o potraktowanie sprawy jako kwalifikującej się do kary śmierci, ale zadecyduje o tym ostatecznie wyznaczona do prowadzenia procesu sędzia Susan J.Crawford.

Oprócz ataku 11 września na niektórych oskarżonych ciążą jeszcze inne zarzuty, m.in. zaplanowania pierwszego ataku na wieżowce WTC w Nowym Jorku, w lutym 1993 r., kiedy wskutek wybuchu bomby w podziemnym parkingu zginęło tam 7 osób.

W sumie zarzuty obejmują wielokrotne morderstwo, porwania samolotów, zbrodnie wojenne, takie jak atak na cywilów i obiekty cywilne, zamiar spowodowania obrażeń fizycznych, udział w spisku terrorystycznym i inne.

Terminu procesu jeszcze nie ustalono. Przewiduje się, że rozpocznie się nie wcześniej niż za kilka miesięcy. Hartman podkreślił, że proces będzie jawny i dostępny dla mediów - obsługiwać go będzie ponad 100 dziennikarzy - a oskarżeni będą mieli wszelkie prawa przysługujące podsądnym w normalnych sądach.

W szczególności - powiedział - będą mogli odmówić złożenia zeznań, otrzymać wszystkie materiały zawierające obciążające ich dowody, powołać swoich świadków i przesłuchać świadków oskarżenia.

Ocaleni z ataku 11 września i rodziny ofiar będą mogły śledzić przebieg rozprawy na podglądzie telewizyjnym przekazywanym do USA.

Odezwały się już jednak głosy krytyczne. Niektórzy prawnicy wyrazili opinię, że proces powinien się odbywać nie w Guantanamo, lecz na terytorium USA (Guantanamo to baza na Kubie, dzierżawiona od tamtejszego rządu).

Inni przypomnieli, że Chalid Szejk Mohamed przyznał się do zaplanowania ataku 11 września po zastosowaniu _ waterboarding _, czyli symulacji topienia po przywiązaniu do deski, procedury powszechnie uznanej za tortury.

ZOBACZ TAKŻE:

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)