Notowania

Peres mówi o wznowieniu negocjacji z Palestyńczykami

W trakcie wizyty w Brukseli ocenił, że to nie krytykowane izraelskie osiedla, lecz terroryzm jest główną przeszkodą w procesie pokojowym.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Polaris/East News)

Prezydent Izraela Szymon Peres wyraził nadzieję na wznowienie bliskowschodnich negocjacji pokojowych. W trakcie wizyty w Brukseli ocenił, że to nie krytykowane izraelskie osiedla, lecz terroryzm jest główną przeszkodą w procesie pokojowym.

_ - Myślę, że po wyborach w USA oraz wyborach w Izraelu pojawiła się nowa szansa na ponowne otwarcie negocjacji (izraelsko-palestyńskich _ - powiedział Peres po spotkaniu z przewodniczącym Rady Europejskiej Hermanem Van Rompuyem.

Zaapelował do UE o pomoc w przezwyciężeniu trudności. _ Największą trudnością nie są osiedla (izraelskie), ale terror - ocenił. - Potępiajcie Hamas, bo jest centrum terroru. To samo dotyczy Hezbollahu _.

_ - Izrael oddał Palestyńczykom Gazę w całości, pozbawioną izraelskiej obecności. Ale nie mieliśmy szczęścia. Palestyński Hamas zamiast wykorzystać tę możliwość do budowy palestyńskiej niepodległości, zmienił Strefę Gazy w bazę, z której ostrzeliwuje rakietami Izrael _ - powiedział Peres.

Jego zdaniem zjednoczona UE jest przykładem dla Izraela, _ jak można przezwyciężyć tysiącletni konflikt w ciągu kilku lat _. _ Powinniśmy się uczyć od was _ - powiedział. Mam nadzieję, że Bliski Wschód stanie się pokojowym i zjednoczonym regionem, jak UE" - dodał.

Van Rompuy zaapelował z kolei o możliwie najszybsze wznowienie rozmów pokojowych między Izraelem a Palestyńczykami. _ Śmiałe i konkretne kroki należy podjąć teraz. Strony muszą zaangażować się w bezpośrednie negocjacje. Nie będzie trwałego pokoju, dopóki palestyńskie dążenia do utworzenia państwa i uzyskania suwerenności oraz dążenie Izraela do zapewnienia sobie bezpieczeństwa nie zostaną zaspokojone w drodze pokojowych negocjacji _ - powiedział szef Rady Europejskiej.

Poinformował, że przekazał Peresowi stanowisko UE w sprawie _ nielegalnej rozbudowy osiedli _ izraelskich na terenach palestyńskich.

UE krytykuje izraelskie plany rozbudowy osiedli na terenach palestyńskich, uważając tę politykę za jedną z największych przeszkód w procesie pokojowym, który miałby ostatecznie doprowadzić do powstania państwa palestyńskiego. W Jerozolimie Wschodniej i na Zachodnim Brzegu, które miałoby objąć przyszłe państwo Palestyny, mieszka ponad pół miliona izraelskich osadników

Rozmowy izraelsko-palestyńskie są zamrożone od 4 lat. Strona palestyńska nie chce do nich wracać, dopóki trwa rozbudowa żydowskich osiedli na terytoriach okupowanych. Izrael z kolei twierdzi, że wznowienie rozmów powinno być bezwarunkowe.

Czytaj więcej w Money.pl
Palestyna przyznaje się do odpalenia rakiety Pocisk, wystrzelony w Strefie Gazy, uszkodził rano drogę w pobliżu Aszkelonu.
To pierwszy taki atak od ponad roku Rakieta odpalona z palestyńskiej Strefy Gazy uderzyła w pobliżu miasta Aszkelon.
Mocna deklaracja byłego szefa izraelskiego MSZ Awigdor Lieberman uważa, że konflikt z sąsiadami może zostać jedynie "zagospodarowany".
Tagi: stosunki izrael-palestyna, izrael, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz