Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Peru: Ministrowie podali się do dymisji

0
Podziel się:

Dymisji zażądała opozycja po tym, jak wskutek starć z partyzantami w ostatnich tygodniach zginęło 10 żołnierzy i policjantów.

Peru: Ministrowie podali się do dymisji
(Eugeniusz Grzywocz/cc/wikipedia)

Peruwiański minister obrony Alberto Otarola i spraw wewnętrznych Daniel Lozada podali się wczoraj do dymisji. Powodem były starcia między peruwiańskimi siłami bezpieczeństwa a partyzantami ze _ Świetlistego szlaku _, do których doszło na południu kraju.

Dymisji zażądała opozycja po tym, jak wskutek starć z partyzantami w ostatnich tygodniach zginęło 10 żołnierzy i policjantów.

Uzbrojeni członkowie tego niegdyś bardzo silnego maoistowskiego ugrupowania partyzanckiego handlują kokainą, a w kwietniu porwali 36 pracowników szwedzkiej firmy Skanska i peruwiańskiego przedsiębiorstwa, domagając się okupu w wysokości 10 mln dolarów.

_ - Ostatnie wydarzenia skłoniły mnie do podjęcia tej decyzji tak, aby nasz rząd, nasza narodowa reprezentacja i ludzie zjednoczyli się wokół kwestii egzekwowania prawa _, by móc zmierzyć się z tym nowym zagrożeniem, jakim są przestępstwa narkobiznesu - powiedział dziennikarzom minister obrony.

Partyzanci ze _ Świetlistego szlaku _ działają w dolinach rzek Apurimac i Ene; jest to największy obszar produkcji kokainy w Peru.

Zdobycie kontroli nad regionem, w którym według władz przebywa ok. 400 partyzantów, potrzebne jest prezydentowi Ollanta Humali do zrealizowania planów gospodarczych. Na pobliskich polach gazowych Camisea swój początek ma główny peruwiański gazociąg. W marcu Humala zapowiedział, że wkrótce rozpocznie się budowa drugiego rurociągu, który będzie zasilał kompleks petrochemiczny na wybrzeżu Pacyfiku. Kompleks ten może przyciągnąć zagraniczne inwestycje w wysokości 13 mld dolarów.

_ Świetlisty szlak _ był w latach 80. i początkach lat 90. XX wieku poważnym zagrożeniem dla władz Peru. W walkach rebeliantów z siłami rządowymi zginęło ok. 70 tys. osób. Jednak ugrupowanie znacznie osłabło po aresztowaniu w 1992 r. jego przywódcy Abimaela Guzmana. Pod kierownictwem Quispe Palomino grupa zdystansowała się od Guzmana. Obecnie według władz jest ona w sojuszu z kartelami narkotykowymi, które działają w regionie. W ciągu ostatnich trzech lat w starciach z partyzantami zginęło 60 członków sił bezpieczeństwa.

Czytaj więcej w Money.pl
Ministra obrony załatwiła lewica i pacyfiści Do dymisji podał się szwedzki minister obrony Sten Tolgfors.
Dymisja bułgarskiego ministra za malwersacje Odpowiedzialny za transport Aleksandar Cwetkow podejrzany jest o nielegalny lobbing i doprowadzenie do ogromnego zadłużenia podległego mu resortu.
Na te wybory patrzy świat. Będą uczciwe? Syryjska opozycja zapowiedziała zorganizowanie strajku generalnego i zbojkotowania wyborów do 250-osobowego parlamentu.
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)