Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
protest lekarzy
10.01.2012 12:44

Pieczątkowy protest lekarzy. Straszą karami

Do Rzecznika Praw Pacjenta wpłynęło już 1586 zgłoszeń na temat problemów z dostępem do leków.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Bartosz KRUPA/East News)

Rzecznik praw pacjenta Barbara Kozłowska poinformowała, że rozpoczyna postępowanie wyjaśniające wobec 91 placówek medycznych. Dotyczy ono sygnałów związanych z protestem pieczątkowym lekarzy.

Kozłowska poinformowała także, że wezwała Naczelną Radę Lekarską oraz protestujące organizacje lekarzy do natychmiastowego zaprzestania akcji pieczątkowej. Jak powiedziała, postępowanie wyjaśniające jest związane ze zbiorowym naruszeniem praw pacjentów. Dotyczy placówek medycznych np. przychodni, a nie pojedynczych lekarzy.

Rzecznik przekazała także dane tych placówek do NFZ, w celu sprawdzenia czy ich działania nie naruszają kontraktu zawartego z Funduszem. Kozłowska zaznaczyła, że na podstawie art. 52 ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, może także wystąpić do świadczeniodawcy o wyciągnięcie konsekwencji służbowych w stosunku do pracownika winnego zaniedbania.

_ - Jeżeli świadczeniodawca nie odstąpi od praktyk naruszających prawa pacjenta, może zostać na niego nałożona kara do 500 tysięcy zł. Tu nie chodzi o to, żeby nakładać kary na kogokolwiek, ale o to, by przypomnieć świadczeniodawcom o ich obowiązkach wobec pacjentów _ - powiedziała Kozłowska.

Gdy sygnały o nieprawidłowościach dotyczą jednego świadczeniodawcy, Rzecznik Praw Pacjenta może wydać postanowienie o wszczęciu postępowania w sprawie stosowania praktyk naruszających zbiorowe prawa pacjentów. Jeżeli świadczeniodawca, pomimo wydania decyzji o uznaniu jego działań za naruszające zbiorowe prawa pacjentów, będzie je kontynuował, może na niego zostać nałożona kara w wysokości do 500 tys. zł.

Do biura rzecznika od 2 do 6 stycznia (do godz. 21) wpłynęło 1586 sygnałów dotyczących problemów z dostępem do leków w związku z protestem lekarzy m.in. umieszczaniem na receptach adnotacji _ Refundacja do decyzji NFZ _. W ostatnich dniach, według Kozłowskiej, liczba skarg znacznie zmalała. Rzeczniczka podkreśla, że może to świadczyć o tym, że coraz mniej lekarzy uczestniczy w proteście pieczątkowym.

Czytaj więcej na temat protestu w Money.pl
Arłukowicz się ugiął, pokazuje papiery Minister zapowiedział, że zostanie uchylony artykuł 48 ustęp 8 ustawy refundacyjnej, mówiący o karaniu lekarzy.
Sondaż: Lekarze mają rację. Powinni ustapić W sporze o leki refundowane to nie rząd, ale lekarze mają rację - uważa większość badanych w sondażu SMG/KRC.
Lekarze podziwiają Arłukowicza. Jest szansa Szef Naczelnej Rady Lekarskiej chwali ministra. Oczekuje, że za deklaracjami pójdą czyny, które zakończą konflikt o recepty.
Tagi: protest lekarzy, lekarze, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz