Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pierwszy od 22 lat strajk generalny w Portugalii

0
Podziel się:

Dwa największe związki zawodowe demonstrują przeciwko planom oszczędnościowym rządu.

Pierwszy od 22 lat strajk generalny w Portugalii
(PAP/EPA)

Portugalczykom nie można zarzucić braku cierpliwości. Przez lata znosili cierpliwie coraz to nowsze programy oszczędnościowe, przyjęli liberalizację rynku pracy, redukcje miejsc pracy w sektorze publicznym, oszczędności w publicznej służbie zdrowia oraz wydłużenie wieku emerytalnego.

Żadne z tych działań nie przyniosło jednak spodziewanej poprawy. Wręcz przeciwnie: Portugalia znalazła się ponownie pod pręgierzem Europy. Inwestorzy powątpiewają w wypłacalność państwa i obawiają się, że Portugalia będzie kolejnym państwem po Irlandii, które będzie zmuszone prosić o pomoc UE i MFW.

Ostatnie plany oszczędnościowe premiera Jose Socratesa, który zgodnie z obietnicami chce obniżyć deficyt przyszłorocznego budżetu do 4,6 procent PKB, stały się dla wielu Portugalczyków kroplą, która przelała czarę goryczy. Chodzi między innymi o pięcioprocentowe cięcia pensji urzędniczych, zamrożenie emerytur, podniesienie już po raz drugi w tym roku podatku VAT do 23 procent.

W proteście przeciwko cięciom Portugalczycy wyjdą dzisiaj na ulicę. Strajkujących może być stosunkowo wielu, ponieważ jest to pierwszy od 22 lat strajk generalny, w którym wezmą udział dwa największe w kraju związki zawodowe, wraz z konfederacją związkową UGT, związaną historycznie z socjalistami. Organizatorzy strajku chcą doprowadzić do paraliżu komunikacji publicznej, działalności szpitali i szkół.

Pomijając koszty gospodarcze, strajk generalny będzie miał jedynie znaczenie symboliczne. - _ Strajk niczego nie zmieni, działania oszczędnościowe nie będą inne, niż zapowiedziano _ - uważa JoĂŁo Luís Correia Duque z portugalskiej kuźni menadżerów ISEG.

Obserwatorzy polityczni są zdania, że mimo strajków parlament uchwali oszczędności w budżecie na 2011 rok. Uchwalenie budżetu nie będzie jednak dla rządu okazją do złapania oddechu. Presja rynków finansowych nie zmalała także po ogłoszeniu pakietu ratunkowego dla Irlandii, a oprocentowanie portugalskich obligacji skarbowych osiągnęło już rekordowa wysokość.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/56/t122680.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/portugalia;pograzy;sie;w;chaosie;na;24;godziny,142,0,719502.html) Portugalia pogrąży się w chaosie na 24 godziny Dziś strajk przeciwko rządowym planom oszczędności. Protestuje sektor publiczny.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/73/t77897.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/portugalia;nie;potrzebuje;pomocy;finansowej,62,0,715326.html) Portugalia nie potrzebuje pomocy finansowej Według premiera Portugalii nie ma żadnej analogii między Portugalią a Irlandią.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/75/t92491.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/portugalia;ma;dlug;rzadowy;na;poziomie;82;proc;pkb,150,0,711574.html) Portugalia ma dług rządowy na poziomie 82 proc. PKB Rząd premiera Jose Socratesa może potrzebować pomocy międzynarodowej.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)