Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Pierwszy polski stadion na Euro 2012 już gotowy

0
Podziel się

Na otwarciu areny w Poznaniu wystąpi Sting. Na pozostałe stadiony trzeba będzie poczekać do przyszłego roku. Na ich budowę i modernizację pójdzie blisko 5 mld złotych.

Pierwszy polski stadion na Euro 2012 już gotowy
(Ehreii/CC/Wikipedia)
bEgOatcR

Dziś w Poznaniu zostanie otwarty pierwszy stadion na Euro 2012. Kolejne mają być gotowe w przyszłym roku, ich budowa i modernizacja będzie kosztowała blisko 5 mld złotych. **Dyrektor EURO 2012 w Polsce Adam Olkowicz zapewnił, że przygotowania do turnieju przebiegają dobrze.

Wieczorem z okazji otwarcia poznańskiej areny, wystąpi Sting z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej.

Adam Olkowicz podkreślił, że stadion w Poznaniu będzie miał klasę elite - najwyższą w kwalifikacji stadionów według UEFA.

bEgOatcT

POSŁUCHAJ ADAMA OLKOWICZA:

Trwająca 9 lat przebudowa kosztowała miasto Poznań ponad 700 mln zł. Za te pieniądze powstały m.in. dwie nowe trzypiętrowe trybuny główne. Na stadionie pomieści się 46 tys. kibiców. A w trybunach powstały m.in. pomieszczenia, w których mogłyby działać np. salony fitness, spa czy hale do squasha.

Zobacz prezentację poznańskiej areny Euro 2012:

17 listopada na poznańskim stadionie zostanie rozegrany inaugurujący mecz piłkarski.
Adam Olkowicz nie martwi się, że Stadio Narodowy w Warszawie może nie zarobić na siebie po EURO 2012.

POSŁUCHAJ ADAMA OLKOWICZA:


bEgOatcZ

Adam Olkowicz przypomniał, że jutro odbędzie się specjalne posiedzenie komitetu UEFA, oceniającego przygotowania do mistrzostw.

POSŁUCHAJ ADAMA OLKOWICZA:


Adam Olkowicz powiedział, że organizatorzy turnieju chcą propagować ideę EURO 2012 przez różne konkursy - platyczne i literackie, skierowane przede wszytskim do dzieci i młodzieży. Konkurs plastyczny już został ogłoszony - prace można wysyłać na adres zamieszczony na stronie internetowej PZPN.

bEgOatda

Poznańska arena pierwsza, pozostali budują

Oprócz Poznania, stadionyna których będą rozgrywane pojedynki w ramach Euro 2012 powstają też w Gdańsku, Wrocławiu i Warszawie. Prace trwają też w miastach rezerwowych, które w maju ubiegłego roku UEFA wykluczyła z grona miast gospodarzy Euro 2012. W Chorzowie modernizowany jest Stadion Śląski. A w Krakowie przebudowywany stadion Wisły przy ul. Reymonta. Koszt budowy i modernizacji to prawie 5 mld złotych.

W styczniu 2011 r. zakończy się budowa PGE Arena Gdańsk. W maju ma zakończyć się budowa głównej, polskiej areny Euro 2012 - Stadionu Narodowego, który powstaje w miejscu stadionu X-lecia w Warszawie. Czerwiec to z kolei data zakończenia prac na budowie stadionu na wrocławskich Maślicach.

bEgOatdb

Zobacz, jak wyglądają prace na budowie wrocławskiego stadionu:

Trójmiejski obiekt stanie w dzielnicy Letnica i będzie kosztował 645 mln zł. W czasie Euro 2012 rozegrane zostaną na nim trzy mecze grupowe i ćwierćfinał. Po mistrzostwach ligowe mecze będzie rozgrywała Lechia Gdańsk. Będzie je mogło oglądać 44 tysiące widzów. Na trybunach znajdzie się miejsce m.in. dla ponad 40 lóż dla VIP-ów. Oprócz boksów na trybunie głównej ma powstać 1385 miejsc biznesowych. Będzie też centrum konferencyjno-wystawiennicze.

Zobacz, jak będzie wyglądała PGE Baltic Arena w Gdańsku:

Wrocławski stadion, o którym głośno zrobiło się przy okazji konfliktu miasta z wykonawcą, pomieści 42,7 tys. widzów. 2130 osób będzie mogło korzystać z miejsc w sektorze VIP, gdzie znajdzie się m.in. ekskluzywny parking, bar i 30 komfortowych lóż. Stadion, na którym swoje mecze rozgrywać ma rozgrywać Śląsk Wrocław będzie kosztował w sumie 850 mln zł.

Największy i zdecydowanie najdroższy będzie Stadion Narodowy w Warszawie. Na trybunach obiektu, na którym rozegrany zostanie mecz otwarcia mistrzostw Europy zasiądzie 55 tys. kibiców. Budowa będzie kosztować 1,91 mld zł. Na trybunach dostępnych będzie 69 lóż VIP, w tym loża prezydencka. Lożę będzie można wynająć na sezon lub dłużej.

bEgOatdc

Zobacz, jak rośnie Stadion Narodowy w Warszawie:

Modernizacja Stadionu Śląskiego w Chorzowie będzie kosztować 337 mln zł. Tu także - tak jak w Warszawie - regularnie nie będzie grała żadna ligowa drużyna.

Z kolei nowy stadion Wisły w Krakowie kosztował miasto około 500 mln zł. Ma być gotowy na przełomie października i listopada. Mecze Białej Gwiazdy będzie mogło oglądać 30 tys. widzów. Na trybunach wschodniej i zachodniej znajdą się tzw. skyboxy, czyli loże o podwyższonym standardzie z dedykowaną powierzchnią, która może służyć np. jako sala konferencyjna. Będzie też muzeum klubu, sklep z gadżetami Wisły i restauracja. **

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/198/t40646.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/euro;2012;-;95;mld;zl;na;przygotowania,1,0,444161.html) Euro 2012 - 95 mld zł na przygotowania Tyle pieniędzy potrzeba na 300 inwestycji, ale będą kłopoty z ich ukończeniem.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/61/t22589.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/tvp;pokaze;na;zywo;mecze;euro;2012,251,0,441339.html) TVP pokaże na żywo mecze EURO 2012 TVP nabyła też prawa do transmisji mistrzostw świata w 2010 oraz 2014 roku
[ ( http://static1.money.pl/i/h/222/t40670.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/w;trakcie;euro;kibice;zostawia;w;polsce;tylko;146;mln;euro,55,0,450871.html) W trakcie Euro kibice zostawią w Polsce tylko 146 mln euro W 2012 roku odwiedzi nas najwyżej 400 tysięcy kibiców. W najgorszym wypadku - 50 tysięcy.
bEgOatdu
wiadomości
gospodarka
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)