Notowania

Przejdź na
guantanamo
18.11.2010 08:25

Pierwszy więzień Guantanamo przed cywilnym sądem

Sąd uznał go winnym tylko jednego z 276 stawianych mu zarzutów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Federalna ława przysięgłych w Nowym Jorku uznała dziś pierwszego byłego więźnia z Guantanamo, Ahmeda Chalfana Gailaniego (na zdjęciu), za niewinnego większości wysuniętych przeciwko niemu zarzutów.

36-letni Gailani, z pochodzenia Tanzanijczyk, jest pierwszym oskarżonym o terroryzm byłym więźniem owianego złą sławą wojskowego więzienia w bazie Guantanamo, na Kubie, który stanął przed cywilnym sądem w USA.

Oskarżony był m. in. o udział w spisku Al-Kaidy w 1998 r., którego celem było dokonanie zamachów bombowych na ambasady amerykańskie w Kenii i Tanzanii. W zamachach tych zginęły 224 osoby, w tym 12 Amerykanów.

Ława przysięgłych uznała Gailaniego winnym jedynie jednego zarzutu udziału w spisku mającego na celu zniszczenie lub uszkodzenie mienia należącego do rządu USA przy pomocy materiałów wybuchowych. Według prokuratury, grozi mu za to kara od 20 lat więzienia do dożywocia.

Gailani został uznany za niewinnego pozostałych 276 zarzutów, w tym udziału w zabójstwach lub próbie zabójstwa oraz 5 udziału w przestępczym spisku. Wcześniej sędzia federalny nie dopuścił do zeznań jednego z kluczowych świadków oskarżenia motywując to tym, że został on zidentyfikowany w czasie gdy Gailani był przetrzymywany w Guantanamo i poddawany brutalnym przesłuchaniom.

Gailani został ujęty w 2004 r. w Pakistanie i przetrzymywany w jednym z tajnych więzień CIA za granicą. W 2006 r. przewieziono go do Guantanamo, gdzie przetrzymywano go do zeszłego roku. Według prokuratury, jest on winny planowania i udziału w krwawych atakach na ambasady USA a podczas pobytu w Afganistanie był kucharzem i ochroniarzem przywódcy Al-Kaidy Osamy Bin Ladena.

Proces uważany jest jako sprawdzian zamiaru administracji prezydenta Obamy postawienia innych oskarżonych o terroryzm więźniów z Guantanamo (m .in. Chalida Szejka Muhammada, którzy przyznał się do zaplanowania zamachów z 11 września 2001 r. w Nowym Jorku) przed cywilnym sądem amerykańskim. Obserwatorzy podkreślają, że przebieg procesu Gailaniego wykazuje, że administrację Obamy czeka niełatwe zadanie.

Czytaj w Money.pl

Tagi: guantanamo, proces, służby, sąd, cywilny, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz