Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Piraci atakują na zachodnim wybrzeżu Afryki

0
Podziel się:

Ataki piratów na zachodnim wybrzeżu Afryki przybrały na sile i są niemal równe niepokojom u wybrzeży Somalii.

Piraci atakują na zachodnim wybrzeżu Afryki
(PAP/EPA)
bESitQbV

Ataki piratów na zachodnim wybrzeżu Afryki przybrały na sile i stanowią obecnie zagrożenie niemal równe osławionym atakom piratów u wybrzeży Somalii - informują instytucje ubezpieczające floty handlowe.

Władze Nigerii i Beninu odnotowały w pierwszym półroczu tego roku 18 ataków piratów - wynika z raportów Międzynarodowego Biura Morskiego. Jest to co prawda mniej niż u wybrzeży Somalii, lecz należy pamiętać, że część ataków w ogóle nie jest zgłaszana władzom, gdyż niektóre statki przewożą nielegalne transporty ropy, a armatorzy obawiają się wzrostu składek ubezpieczeniowych - oceniają eksperci zajmujący się problemem piractwa.

_ - Sądzę, że stoimy na progu kryzysu, a skoro jest kryzys, to muszą być podjęte działania _ - komentuje zastępca szefa sztabu ds. strategii, zasobów i planowania VI Floty USA stacjonującej w Neapolu, kontradmirał Kenneth J. Norton.

bESitQbX

Stany Zjednoczone i niektóre kraje Europy Zachodniej zorganizowały flotyllę okrętów patrolującą wschodnie wybrzeże Afryki, ale nie ma ona swojego odpowiednika na zachodnim wybrzeżu kontynentu. Ten fakt pozostawia Nigerię i sąsiadujące z nią kraje samotne na polu walki z piratami. Dodatkowo wspólną walkę utrudnia brak współpracy między siłami poszczególnych krajów.

Organizacja zrzeszająca ubezpieczycieli flot handlowych, Lloyd's Market Association, umieściła w tym miesiącu Nigerię i Benin w tej samej grupie zagrożenia co Somalia.

Piraci w Zatoce Gwinejskiej w ciągu ostatnich ośmiu miesięcy od drobnych rozbojów przeszli do napadów zbrojnych, porwań i kradzieży ładunku na dużą skalę - informuje duński ośrodek analityczny Risk Intelligence.

Zachodnioafrykańscy piraci są uważani za bardziej brutalnych niż somalijscy. Częściej dopuszczają się pobić, używają broni palnej i noży. Większość z nich pochodzi z Nigerii, a ich łupem padają najczęściej tankowce przewożące ropę i chemikalia - pisze agencja AP.

bESitQcd
Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/226/t153058.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/glod;w;afryce;rebelianci;zaprzeczaja,61,0,878909.html) Takiego głodu nie było od lat. "Fałsz w 100%" Powiązani z Al-Kaidą, somalijscy radykałowie islamscy z ruchu Al-Szebab odrzucają ocenę ONZ.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/63/t100159.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/piraci;kosztuja;8;3;mld;dolarow;rocznie,213,0,829909.html) Piraci kosztują 8,3 mld dolarów rocznie Tyle międzynarodowa społeczność wydaje na coraz bardziej wyszukane sposoby walki z piractwem i zwiększone koszty żeglugi.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/39/t131367.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/piraci;uwolnili;statek;za;6;mln;dolarow,187,0,817595.html) Piraci uwolnili statek za 6 mln dolarów Somalijscy piraci uwolnili porwany w styczniu statek handlowy "MV Eagle", należący do greckiej firmy.
bESitQcy
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)