Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

PiS stawia 20 pytań o katastrofę w Smoleńsku

0
Podziel się:

Opinia publiczna nie ma podstawowych informacji o przyczynach katastrofy - twierdzi PiS.

PiS stawia 20 pytań o katastrofę w Smoleńsku
(kprm.gov.pl)
bETupHYR

*Pełniący obowiązki szefa klubu PiSMarek Kuchcińskiwysłał do premieraDonalda Tuskalist, w którym prosi o przedstawienie informacji dotyczących podstaw prawnych i sposobu badania katastrofy samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem. *

W liście, do którego dotarła PAP, Kuchciński w imieniu klubu PiS zadał premierowi 20 pytań. Według Kuchcińskiego jest coraz więcej wątpliwości dotyczących katastrofy, w której zginęło 96 osób, w tym prezydentLech Kaczyński, a mimo to opinia publiczna nie ma _ podstawowych informacji _ dotyczących jej przyczyn.

bETupHYT

Parlamentarzyści PiS chcą wiedzieć m.in. jaka jest podstawa prawna współdziałania polskiej i rosyjskiej prokuratury i dlaczego rząd dokonał takiego, a nie innego wyboru w tej sprawie.

Pytają też czy istnieje możliwość przekazania śledztwa polskiej prokuraturze albo przekazania go międzynarodowej grupie śledczej. Posłowie chcą ponadto wiedzieć, jakie _ okoliczności prawne i faktyczne _ legły u podstaw niewystąpienia przez polski rząd na podstawie konwencji chicagowskiej z wnioskiem o przejęcie od Rosjan badania okoliczności katastrofy.

Kuchciński pyta w liście do premiera również o to, czy strona polska ma pewność, że strona rosyjska zabezpieczyła prawidłowo całość materiału dowodowego, dlaczego przy wszczęciu śledztwa przyjęto jedynie zapis kodeksu karnego mówiący o zaistnieniu nieumyślnej katastrofy w ruchu lotniczym, _ wykluczając inne dalej idące wersje _ oraz ilu funkcjonariuszy służb państwowych i prokuratorów pracuje przy śledztwie.

Do czasu nadania tej depeszy PAP nie udało się uzyskać komentarza rzecznika rządu Pawła Grasia na temat listu PiS.

bETupHYZ

PiS przygotowało w ubiegłym tygodniu projekt rezolucji wzywającej premiera Donalda Tuska do wystąpienia do władz Rosji o przekazanie stronie polskiej prowadzenia postępowania w sprawie katastrofy prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem. Sejm zdecydował jednak, że się nią nie zajmie.

Premier zaś, w odpowiedzi na przedstawiony przez PiS projekt rezolucji, przekonywał, że ewentualne przekazanie Polsce śledztwa w sprawie katastrofy byłoby możliwe po podpisaniu specjalnej umowy.

Ocenił też, że ta inicjatywa PiS ma dobre intencje, ale _ mija się z pewną rzeczywistością prawną i organizacyjną _. Tusk zaznaczył, że śledztwa w sprawie katastrofy prowadzą niezależnie prokuratury polska i rosyjska i - jak podkreślił - nie otrzymał żadnych sygnałów, by nasi śledczy mieli jakiekolwiek trudności w kontaktach z rosyjskimi odpowiednikami. Szef rządu oświadczył ponadto, że Polska oczekuje od Rosjan pieczołowitego zabezpieczenia miejsca, w którym rozbił się samolot.

bETupHZu
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)