Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PiS zaskarżyło ustawę, którą podpisał Komorowski

0
Podziel się:

Zmienia ona m.in. zasady wyboru władz instytutu.

PiS zaskarżyło ustawę, którą podpisał Komorowski
(PAP/Paweł Supernak)

PiS zaskarżył nowelę ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej do Trybunału Konstytucyjnego.

Jej zdaniem Komorowski w ten sposób uszanowałby wolę zmarłego prezydenta, który tak właśnie zamierzał zrobić. PiS w natychmiastowej reakcji na podpisanie ustawy przez pełniącego obowiązki prezydenta zapowiedziało jej zaskarżenie. Dziś złożyło stosowny wniosek.

We wniosku do Trybunału Konstytucyjnego podkreślono, że _ gwarantem właściwego pełnienia funkcji przez IPN jest sposób jego usytuowania w strukturze instytucji publicznych, w szczególności poprzez zapewnienie niezależności władz Instytutu _.

_ Kwestionowana ustawa dokonuje szeregu zmian w przepisach konstytuujących Instytut, w tym budzących wątpliwość co do zgodności z Konstytucją: podważa niezależność Instytutu Pamięci Narodowej (art. 2 i art. 73 Konstytucji), narusza prawa obywateli do prywatności, ochrony danych osobowych oraz dostępu do służby publicznej na jednakowych zasadach (art. 47, art. 51, art. 60 Konstytucji), a także jest niezgodna z zasadami przyzwoitej legislacji, w szczególności godzi w zasadę zaufania obywateli do państwa i stanowionego przez niego prawa, zasady pewności oraz określoności prawa (art. 2 Konstytucji) _ - napisano we wniosku.

Rzecznik Klubu Parlamentarnego PiS Mariusz Błaszczak zwrócił uwagę między innymi na naruszenie niezawisłości prezesa IPN w nowej ustawie poprzez wprowadzenie możliwości odwołania go zwykłą większością głosów, a także na dopuszczenie do akt byłych funkcjonariuszy służb.

POSŁUCHAJ RZECZNIKA KLUBU PiS:

Dźwięk:IAR

Przyjęta w czwartek przez Sejm nowela zakłada, że w przypadku śmierci urzędującego prezesa Instytutu Pamięci Narodowej jego obowiązki przejmie jeden z zastępców, wskazany przez marszałka Sejmu.

Uregulowanie tej kwestii stało się konieczne w związku ze śmiercią w katastrofie samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem szefa IPN Janusza Kurtyki.

Wnioskodawcy przypominają, że ustawa budziła wątpliwości już na etapie prac legislacyjnych. Zgłaszało je Biuro Analiz Sejmowych, senacka komisja Praw Człowieka, "Solidarność", liczne organizacje kombatanckie a także były prezes IPN Janusz Kurtyka i były Rzecznik Praw Obywatelskich Janusz Kochanowski.

Podpisując ustawę Bronisław Komorowski powiedział, że nie widzi w niej żadnych uchybień konstytucyjnych.

Co zmieniła ustawa?

Źródło: Money.pl na podstawie danych GUS

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)