Notowania

korwin-mikke
29.09.2011 12:13

PKW potwierdza swoje stanowisko. List Nowej Prawicy nie zarejestruje

Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej powiedział, że działał zgodnie z kodeksem wyborczym.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Jacek Turczyk)

*Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Stefan Jaworski powiedział, że komisja - odmawiając rejestracji list Janusza Korwin-Mikkego w całym kraju - działała zgodnie z obowiązującym kodeksem wyborczym. *

aktualizacja 13:06

Jaworski odniósł się w ten sposób do głośnego tematu, który przez ostatnie kilkanaście dni _ elektryzował _ opinię publiczną i media. Przewodniczący PKW podreślił, że medialne informacje na temat odmówienia rejestracji list Nowej Prawicy, były niezgodne z prawdą i krzywdzące.

_ - Wniosek komitetu wyborczego Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikkego o wydanie zaświadczenia przez PKW o zarejestrowanie w połowie okręgów jest wnioskiem spóźnionym. Został on nadany w urzędzie pocztowym 30 sierpnia, a wpłynął do PKW 1 września _ - powiedział Janusz Niemcewicz z PKW.

_ O dochowaniu terminu nie decyduje data stempla pocztowego, jak na przykład w postępowaniu sądowym, tylko data wpływu złożenia tego wniosku w PKW _ - tłumaczył.

Niemcewicz zwrócił uwagę, że jeśli PKW ma zaświadczyć, że komitet zarejestrował listy w połowie okręgów, to w momencie złożenia wniosku o wydanie takiego zaświadczenia listy muszą być już zarejestrowane. _ Komisja potwierdza, że komitet zarejestrował, a nie, że ma zarejestrować _ - zaznaczył.

POSŁUCHAJ PRZEWODNICZĄCEGO PKW:

Przewodniczący PKW wyjaśnił, że zgodnie z prawem w procesie rejestrowania obowiązuje ustalone od 20 lat zasady. Przepisów tych - jak zaznaczył Jaworski - nikt do tej pory nie kwestionował. Na ich podstawie przeprowadzono sześć razy wybory do Sejmu i Senatu oraz dwa razy do Parlamentu Europejskiego.

Z kolei sędzia Janusz Niemcewicz podkreślił, że w przypadku rejestracji list Nowej Prawicy wszystko rozbija się o szczegóły. Sędzia wyjaśnił, że okręgowe komisje wybrocze mają obowiązek sprawdzenia przed rejestracją list z podpisami poparcia. Wymagane minimum podpisów to 5 tysięcy. Najczęściej komitety przynoszą listy z dużo większą liczbą głosów poparcia. W przypadku Nowej Prawicy Janusza Korwin-Mikkego, jak powiedział sędzia Niemcewicz, wymagane dokumenty wpłynęły do PKW w ostatnim możliwym terminie.

POSŁUCHAJ SĘDZIEGO NIEMCEWICZA:

Działacze Nowej Prawicy zarzucają Państwowej Komisji Wyborczej, że bezprawnie odmówiła rejestracji ich list wyborczych w całym kraju, choć zarejestrowali listy w ponad połowie okręgów wyborczych. W środę Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie nie rozpatrzył skargi komitetu wyborczego Nowej Prawicy na działanie PKW. Sąd wezwał zarówno komitet, jak i Komisję do uzupełnienia braków formalnych.

Niemcewicz poinformował, że 30 sierpnia o godz. 24 komitet Nowej Prawicy dysponował rejestracjami list w 19 na wymaganych 21 okręgów. Dodał, że Nowa Prawica złożyła do tego czasu, ale nie zarejestrowała listy kandydatów w kilku innych komisjach okręgowych.

Niemcewicz podkreślił, że mechanizm zgłaszania i rejestrowania list oraz uzyskania zaświadczenia PKW nie jest niczym nowym. _ Identyczne przepisy zawarte były w ordynacji wyborczej z 2001 roku. Identyczny mechanizm, choć opisany nieco innymi słowami, funkcjonował już w ordynacji z 1993 roku _ - przypomniał.

_ W tym okresie zdarzały się podobne sytuacje, kiedy komitety wyborcze składały listy tuż przed zakończeniem terminu, ale nie zdążyły uzyskać ich rejestracji _ - mówił.

Niemcewicz podkreślił, że interpretacja przepisów wyborczych przez PKW zawsze była konsekwentna. Dodał, że interpretacja została potwierdzona przez Sąd Najwyższy przy rozpoznawaniu jednego z protestów wyborczych.

Niemcewicz nie zgodził się, że PKW powinna zastosować wykładnię prokonstytucyjną i tak zinterpretować przepisy, aby można było zarejestrować listę Nowej Prawicy.

_ Nie można interpretować przepisów wbrew ich wyraźnemu brzmieniu. Jeżeli jest przepis, że obok podpisu wyborcy ma być czytelnie pisane imię, nazwisko i adres, to nie da się zinterpretować tego przepisu, tak żeby pominąć adres, albo zaakceptować nieczytelny wpis _ - zwrócił uwagę.

O listach Nowej Prawicy czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/25/t95513.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/pkw;rozpatrzyla;skarge;nowej;prawicy,121,0,920697.html) PKW rozpatrzyła skargę Korwin-Mikkego PKW przekaże dziś skargę Komitetu Wyborczego Nowej Prawicy Janusza Korwin-Mikkego na swoje działanie do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/25/t95513.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/korwin-mikke;nie;wystartuje;pkw;odrzucila;czesc;list;nowej;prawicy,102,0,906086.html) "To duży cios". Zobacz kto poza wyborami PKW odrzuciła wniosek o wydanie zaświadczenia potrzebnego do rejestracji list kandydatów Nowej Prawicy. Korwin-Mikke zapowiada odwołanie do Sądu najwyższego.
Tagi: korwin-mikke, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz