Notowania

rozejm w syrii
07.01.2013 09:30

Plan pokojowy Asada. Iran popiera

Iran, jeden z najwierniejszych sojuszników reżimu w Damaszku, dzisiaj wyraził poparcie dla planu pokojowego prezydenta Syrii Baszara el-Asada.

Podziel się
Dodaj komentarz
(AP/Fotolink/East News)

Iran, jeden z najwierniejszych sojuszników reżimu w Damaszku, dzisiaj wyraził poparcie dla planu pokojowego prezydenta Syrii Baszara el-Asada. Wszystkie strony konfliktu powinny wykorzystać tę szansę - zaapelował resort spraw zagranicznych w Teheranie.

_ - Islamska Republika Iranu popiera inicjatywę Asada dotyczącą kompleksowego rozwiązania konfliktu _, w którym od marca 2011 roku - według ONZ - zginęło ponad 60 tys. ludzi - napisał minister spraw zagranicznych Ali Akbar Salehi na stronie internetowej resortu.

Plan ten _ odrzuca przemoc, terroryzm i zagraniczne ingerencje, a także zawiera propozycję kompleksowego procesu politycznego _ - dodał Salehi, którego kraj od wybuchu konfliktu wspiera Asada, w imię solidarności obu krajów i w ramach walki z Izraelem.

Irański minister zaapelował do wszystkich stron syryjskiego konfliktu i społeczności międzynarodowej, by _ wykorzystały tę szansę _. Według Iranu plan Asada może skutkować _ przywróceniem bezpieczeństwa i stabilności w Syrii oraz może zapobiec rozprzestrzenianiu się kryzysu w regionie _.

W niedzielę w pierwszym od kilku miesięcy wystąpieniu publicznym Asad przedstawił swoją _ inicjatywę pokojową _, mającą na celu zakończenie trwającego od 21 miesięcy konfliktu. Podziękował też Iranowi, Rosji i Chinom za poparcie.

_ - Pierwsze stadium tego rozwiązania politycznego wymagałoby tego, aby regionalne mocarstwa przestały finansować i zbroić opozycję oraz aby zakończono operacje terrorystyczne _ - powiedział Asad.

Jego plan zakłada też zorganizowanie konferencji pojednawczej _ z udziałem tych, którzy nie zdradzili kraju _ oraz utworzenie nowego rządu, który zająłby się organizacją wyborów, pracami nad konstytucją oraz wprowadzaniem amnestii.

Prezydent podkreślił jednak, że oferta dialogu nie dotyczy ekstremistów ani osób, które jego zdaniem są pod wpływem obcych mocarstw._ - Inicjatywa pokojowa _ została odrzucona przez opozycję, która domaga się odejścia Asada, oraz przez Zachód. USA uznały, że plan _ jest oderwany od rzeczywistości _.

Czytaj więcej w Money.pl
To koniec rozejmu w tym kraju. Trwają walki Samoloty syryjskich sił powietrznych bombardowały wczoraj zamieszkane przez sunnitów rejony w Damaszku i w innych częściach kraju.
Rozejm w Święto Ofiar, ale zginęło 146 osób Choć z okazji muzułmańskiego Święta Ofiar ogłoszono w Syrii rozejm, w tym kraju zginęło co najmniej 146 osób.
Sensacyjne doniesienia z Syrii. Koniec wojny? Międzynarodowy wysłannik powiedział, że rząd w Damaszku zgodził się na rozejm z rebeliantami z okazji muzułmańskiego święta Id al-Adha.
Tagi: rozejm w syrii, syria, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz