Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Płatne autostrady w całej Hiszpanii? Jest nowy pomysł

0
Podziel się:

Zadłużenie wszystkich koncesjonariuszy przekroczyło kwotę 3,8 miliardów euro, a od maja trzy autostrady ogłosiły bankructwo.

Płatne autostrady w całej Hiszpanii? Jest nowy pomysł
(Money.pl/ Maciej Miskiewicz)

Hiszpańskie Stowarzyszenie Koncesjonariuszy Płatnych Autostrad zwróciło się do rządu o wprowadzenie opłat za korzystanie ze wszystkich dróg szybkiego ruchu. Twierdzą, że tylko tak uratują autostrady przed bankructwem. Teraz opłaty obowiązują na odcinkach liczących w sumie 3 tysiące kilometrów. Cała sieć autostrad w Hiszpanii liczy 14 tysięcy kilometrów.

Hiszpania ma najdłuższą w Europie sieć dróg szybkiego ruchu. Jednak większość z nich jest bezpłatna i to z niej korzystają najczęściej kierowcy. Od początku kryzysu natężenie ruchu na płatnych autostradach spada rocznie o ponad 5 procent. Teraz jest na poziomie z 1998 roku.

Zadłużenie wszystkich koncesjonariuszy przekroczyło kwotę 3,8 miliardów euro, a od maja trzy autostrady ogłosiły bankructwo. Hiszpańskie Stowarzyszenie Koncesjonariuszy Płatnych Autostrad ostrzega, że jeśli rząd nie wprowadzi opłat na całej sieci dróg szybkiego ruchu, wkrótce niewypłacalność ogłoszą kolejni koncesjonariusze. Stowarzyszenie obliczyło, że roczne zyski z dodatkowych bramek wyniosłyby 3,5 miliarda euro. Rząd nie zajął jeszcze stanowiska.

Jako pierwszy pomysłowi sprzeciwił się hiszpański Automobil Klub, który uważa, że koszty przebudowy autostrad i postawienia bramek byłyby wyższe od przypuszczalnych zysków.

Czytaj więcej w Money.pl
Budowali autostrady. Dostaną połowę zapłaty Pierwsi podwykonawcy autostrad otrzymają dziś zapewnienie wypłaty zaległych pieniędzy za wykonane prace.
Na tym Skarb Państwa zarobił miliard w rok Jak podała GDDKiA, od czerwca dostępne są też urządzenia dla samochodów o dopuszczalnej masie całkowitej poniżej 3,5 tony, tj. viaAuto, dzięki którym również kierowcy aut osobowych mogą płacić elektronicznie za przejazd autostradami objętymi systemem Viatoll.
Dokończą budowę A1? Decyzja w poniedziałek Przyszłość budowy odcinka autostrady A1 Kowal-Brzezie przez obecnego wykonawcę - konsorcjum firm: SRB, John Sisk & Son Limited, PBG i Hydrobudowa - będzie znana po poniedziałkowym spotkaniu kierownictwa GDDKiA z właścicielem SRB Johnem Siskiem - podała w piątek GDDKiA.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)