Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

PO i Lewica przejęły kontrolę nad mediami

0
Podziel się:

Ustawę medialną znowelizowano, bo Platforma poszła na ustępstwa względem SLD.

PO i Lewica przejęły kontrolę nad mediami
(PAP/Paweł Supernak)

aktualizacja 10.07

Platforma Obywatelska porozumiała się z SLD w sprawie nowelizacji ustawy medialnej. Dziś w Sejmie udało się przegłosować nowe prawo. Przeciwko projektowi na pewno zagłosowało Prawo i Sprawiedliwość, za PO i koalicyjne PSL oraz Lewica.

Szef klubu PO Tomasz Tomczykiewicz potwierdził,że zgodnie z porozumieniem z Lewicą,swego przedstawiciela w radach nadzorczych mediów publicznych nie będzie miał minister finansów. A tego chciała do tej pory Platforma Obywatelska.

Według ustaleń, w Radach Nadzorczych Polskiego Radia i Telewizji swoich przedstawicieli będą mogliby wskazywać tylko dwaj ministrowie - kultury i skarbu, a rozgłośniach regionalnych tylko minister skarbu.

POSŁUCHAJ TOMASZA TOMCZYKIEWICZA:

Wcześniej wicemarszałek Jerzy Wenderlich z SLD zapowiadał, że Lewica uzależnia swoje poparcie dla projektu PO także od przegłosowania drugiej ich poprawki negatywnie zaopiniowanej przez sejmową komisję kultury i środków przekazu.

To postulat, by zarządy TVP i Polskiego Radia mogły być odwoływane przez KRRiT tylko na wniosek ich rad nadzorczych. Według projektu PO - także na wniosek walnego zgromadzenia, czyli ministra skarbu. Dziś Jerzy Wenderlich nie widzi już w tym punkcie większych problemów.

Prawo i Sprawiedliwość zagłosowało przeciwko noweli. Szef klubu PiS Mariusz Błaszczak zarzuca projektowi dalsze upolitycznienie mediów publicznych. Według niego, pod rządami PO media te czeka prywatyzacja.

POSŁUCHAJ MARIUSZA BŁASZCZAKA:

Projekt nowelizacji ustawy medialnej przewiduje zmniejszenie liczby członków zarządów i rad nadzorczych mediów publicznych, a także zakończenie kadencji władz Polskiego Radia i Telewizji w momencie wejścia ustawy w życie.

Przed głosowaniem w sprawie nowelizacji ustawy medialnej posłowie wybrali swoich kandydatów do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Przegłosowani zostali dwaj kandydaci Lewicy - Witold Graboś i Sławomir Rogowski.

ZOBACZ TAKŻE:

KOMENTARZE
(0)